Auto ja jalgratas põrkasid kokku: millega peab arvestama autojuht, millega rattur?

Foto: Shutterstock

Soojade ilmade saabumisega on aina rohkem tänavapildis näha jalgrattureid. Käesoleval aastal on juhtunud juba 7 liiklusõnnetust, milles osalesid jalgrattur ja sõiduauto. Millega peaks õnnetuse korral arvestama autojuht ja jalgrattur? 

If Kindlustuse liikluskindlustuse tootejuht Reet Veilberg ütles, et suurem osa jalgratturitega toimunud õnnetustest on kukkumised või vastu mingit takistust (näiteks ääreposti) sõitmised. “Kui aga jalgrattur sõidab vastu autot, saab ise viga ja kriimustab või mõlgib ka autot, siis on tegemist juba liikluskindlustuse kahjuga.”

Seadus kaitseb nõrgemaid

Veilberg toob välja, et seadus kaitseb õnnetuses nõrgemat osapoolt ehk antud juhul jalgratturit. “See tähendab, et kui jalgrattur sai ise viga, siis tema vigastuste kulu hüvitatakse auto liikluskindlustuse alt ka siis, kui jalgrattur rikkus ise liiklusreegleid ning põhjustas sellest tulenevalt kahju.”

Autojuhil tasub aga teada, et kui kahju põhjustas jalgratturi vale käitumine, siis on tal õigus nõuda jalgratturilt oma sõidukile põhjustatud kahjude hüvitamist. “Jalgratturite osalusel toimunud kahjude põhjustajaks on paljudel juhtudel tähelepanu hajumine. Tegeletakse kõrvaliste asjadega – tüüpiline näide on mobiili näppimine,” nentis Veilberg.  

Jalgrattur saab oma turvatunnet suurendada 

”Jalgratastel puudub liikluskindlustus. Sellest tulenevalt on väga vajalik, et jalgratturil oleks vabatahtlik eraisiku vastutuskindlustus,” annab Veilberg nõu. “Ifis pakutakse seda koos kodukindlustusega.” 

Vastutuskindlustus aitab riske maandada ning on abiks näiteks siis, kui laps jalgrattaga naabri autot kriibib või kui lõhute poes kogemata mõne asja. 

Kodukindlustusega koos saab valida ka kinnisvara omaniku vastutuskindlustuse, mis kaitseb kahju puhul, mille on koduomanik või tema pereliikmed (lapsed, elukaaslane) teistele põhjustanud. Näiteks on korteris juhtunud veeavarii rikkunud alumise naabri lae. Sellisel juhul kannab kindlustus naabrile tekitatud kahju ning hüvitab vajalikud õigusabi- ja kohtukulud.

Jalgrattur võiks kaaluda lisaks ka õnnetusjuhtumikindlustuse sõlmimist. If toob elust enesest ühe näite, mispuhul sellest abi saab. Mart sõitis jalgrattateel kokku rulluisutajaga, mille tagajärjel sai kukkudes peapõrutuse ja vigastas põlve. If maksis kinni põlveoperatsiooni ja haiglas oldud päevade eest päevaraha.

Ennekõike tuleb liikluses olla tähelepanelik ning teha kõik endast olenev, et õnnetusi ennetada. Kindlustused aga aitavad õnnetusse sattudes võtta ühe mure vähemaks – ei ole vaja pead vaevata tekkinud kahjude hüvitamise pära

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.