Kui palju esineb talviti rohkem liiklusõnnetusi ja kuidas neid vältida?

Suve ja talvekuude kahjusageduse erinevus on If Kindlustuse statistika põhjal ligi 20 protsenti talvekuude kahjuks.Foto: Shutterstock

On fakt, et talvisel ajal on suurem risk sattuda liiklusõnnetusse. Kuid milliste ohtudega peab autojuht arvestama ja kui palju siis ikkagi juhtub talvel avariisid? Tausta avab If Kindlustuse liikluskindlustuse tootejuht Reet Veilberg. 

Politseiuudistest võib talvekuudel kahjuks pea iga päev lugeda, kuidas kuskil Eestis juhtus liiklusõnnetus. Kuigi uudiskünnist ei ületa kõik liiklusjuhtumid, ei tähenda see, et väiksemaid plekimõlkimisi ette ei tule. 

Talvel juhtub ligi viiendiku võrra rohkem liiklusõnnetusi

Suve ja talvekuude kahjusageduse erinevus on If Kindlustuse statistika põhjal ligi 20 protsenti talvekuude kahjuks. Samuti on talvel toimunud kahjud tihti kulukamad, sest libedus pikendab pidurdusteekonda ja kokkupõrge teise sõiduki või muu objektiga on seda tugevam.

Kuigi talved on erinevad, siis viimase viie aasta lõikes on If Kindlustuse liikluskindlustuse tootejuhi Reet Veilbergi kinnitusel kõige rohkem liiklusõnnetusi juhtunud ikka talvekuudel. “Kui vaadata näiteks sõiduautodega toimunud kahjusid, siis If Kindlustuse andmetel on just detsember, jaanuar ja veebruar kõige suurema kahjude esinemise sagedusega. Kui mõni lumevaene talv välja arvata, siis enamasti annavad talvekuud kõige enam kindlustajatele ja remonditöökodadele tööd.” 

Ilm ja liiklustihedus on olulised

Liiklusõnnetuste sagedus sõltub Veilbergi sõnul paljuski liiklustihedusest ja ilmastikuoludest. “Covidi ajal oli sõidukeid teedel vähem ja liiklustihedus seetõttu väiksem, kuid siiski on võimalik vaadelda ka erinevust aastaaegade ja kuude lõikes,” selgitas ta. 

Kuna jätkuvalt on käimas kahjurohkeimad kuud, tasub Veilbergi sõnul enne teele asumist varuda rohkem aega, kannatust ja arvestada teeoludega, et viperusteta kohale jõuda. 

Kuidas käituda liikluskahju korral? 

If Kindlustuse kodulehel on ära toodud juhtnöörid, kuidas käituda liikluskahju korral. Peamine on see, et õnnetuse tekkimisel võta tarvitusele abinõud kahju suurenemise vältimiseks ja üldise ohutuse tagamiseks.

Helista häirekeskusesse numbril 112, kui keegi on viga saanud või on asjaolud seda muul moel nõudvad. 

Kui liiklusõnnetuses inimesi viga ei ole saanud ja osalised on ühel meelel selles osas, kes õnnetuse põhjustas, tuleb kohapeal õnnetus fikseerida ning osaliste poolt allkirjastada. Kõige mugavam on seda teha internetis täites Eesti Liikluskindlustuse Fondi digitaalse liiklusõnnetuse teate. Endiselt võib täita „Teade liiklusõnnetusest“ ka paberil.

Kui sellist avaldust käepärast ei ole, siis võid jäädvustada õnnetuspaiga koos ütlustega nutitelefoniga või kirjutada paberile juhtumi kirjeldus koos skeemiga, lisada sinna juhtide ja sõidukite andmed. Lisaks tuleb üles märkida kindlustusseltside nimed ja kinnituse, et mõlemad juhid on kirjapanduga nõus. 

Pärast õnnetuse fikseerimist ning dokumendi allkirjastamist võib sõidukitega sündmuskohalt lahkuda. Enne sõidu alustamist veendu, et sõidukiga liiklemine on ohutu. Kahjuteate edastamiseks esita see võimalusel oma liikluskindlustuse pakkuja iseteeninduses.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.