Pidevalt muutuvad teeolud: kuidas vältida liiklusõnnetusi? 

Valida tuleb teeoludele vastav sõidukiirus ja arvestada pikivahe hoidmisel sellega, et sõiduki peatumisteekond võib olla tavapärasest pikem.Foto: Shutterstock

Kuna ilmad on siiani väga muutlikud, siis on ka liiklusolud paratamatult ohtlikumad, ning autoroolis peab olema eriti ettevaatlik. Räägime, kuidas saame vähendada praeguste ilmaoludega liiklusõnnetuste arvu. 

“Valida tuleb teeoludele vastav sõidukiirus ja arvestada pikivahe hoidmisel sellega, et sõiduki peatumisteekond võib olla tavapärasest pikem,” ütleb If Kindlustuse sõidukikahjude grupijuht Taavi Kruus. “Samuti tuleb eriti tähelepanelik olla manöövrite sooritamisel, eriti just ümberreastumistel ja pööramistel. Ümber reastudes ja pööret sooritades võib libedates ja lumistes oludes sõiduk tavapärasest kergemini juhitavuse kaotada,” lisab Kruus. 

Parklad ja väikesed kiirused

Kõige enam toimub õnnetusi aga parklates ja väikestel kiirustel. “Enamasti sõidetakse parklates otsa kõrval parkivale sõidukile,” märgib Kruus. Siin on põhjuseks kitsad parkimiskohad ja see, et manööverdamiseks on vähe ruumi. 

Linnatänavatel on enamlevinud õnnetused tagant otsasõidud ja kokkupõrked ümberreastumisel. Viimaste põhjus on sageli lihtsalt tähelepanematus – juht peab alati hoolikalt vaatama (peeglitest või kasvõi pead keerates) ja veenduma, et kõrval reas ei oleks teist sõidukit ees. Kui rääkida tagant otsa sõitmisest, siis selliseid õnnetusi saab vältida pikema vahe hoidmisega ees sõitvast autost. 

Mida tähendab kiiruse ületamine kindlustuse vaates?

Liikluskindlustus hüvitab kannatanule kahju olenemata sellest, kas õnnetuse põhjustaja ületas kiirust või mitte. “Siiski peab õnnetuse põhjustaja arvestama, et kui õnnetuse põhjustas tõsine kiiruseületamine, on kindlustusseltsil õigus väljamakstud hüvitise summa temalt hiljem tagasi nõuda,” räägib Kruus. 

Kaskokindlustuse puhul on samuti oluline, et ei ületataks lubatud sõidukiirust. Kui õnnetuse põhjuseks on olnud liigsuur kiirus, võib kindlustusselts kahju hüvitist vähendada või hüvitamisest keelduda.

Kui sinu sõidukile ei ole veel kindlustust tehtud, saad kasko hinda arvutada siin

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.