7 nippi, kuidas kütust kokku hoida

Oma kütusekulu vähendamiseks tasub oma sõidustiil üle vaadata.Foto: Shutterstock

Kütuse hinnad on kõrged ning autosõite tehes mõtleme üha enam, kuidas kütust säästa. Kütusekulu mõjutavad mitmesugused tegurid, nagu näiteks auto kaal, mootori korrasolu, kütuse kvaliteet ja nii edasi. Kas ja kuidas oma sõidustiiliga on võimalik kütust säästa?

Sõida õige kiirusega

Hoolimata sellest, et igal autol on kõige parema kütusekulu jaoks eri kiirus, suureneb kütusekulu üldiselt üle 90 km/h sõites juba märgatavalt. Seega tasub kiirusepiirangust kinni pidada. See on hea kütuse kokkuhoiu mõttes ning ei too kaasa ka trahve. Rääkimata teiste liiklejate ohtu seadmisest.

Kontrolli rehve

Vale rõhuga rehvid võivad kütusekulu päris märkimisväärselt suurendada. Rehvirõhku tasub kontrollida vähemalt kord kuus. Õige rehvirõhu leiad oma auto käsiraamatust – rehvide peal kirjas olev “maksimaalne” lubatav rõhk ei pruugi kõige õigem olla.

Väldi mootori tühikäigul töötamist

Kui minevikus levis arusaam, et auto mootor on mõtet välja lülitada alles siis, kui seisak on üle 5–10 minuti pikk, siis tänapäeva autode start-stop-süsteemid lülitavad auto välja juba peale mõnesekundilist seismist. Üldiselt on mõistlik mootor välja lülitada, kui peatus kestab üle minuti-paari. Vanema autoga võib iga foori taga auto taaskäivitamine hoopis kütusekulu suurendada.

Tänapäevased autod ei vaja ka päeva algul käivitades kohapeal töötamist, kuna mootorid soojenevad sõites kiiremini ja efektiivsemalt. Väldi aga liigset kiirendamist, et mootorit sedasi üles soojendada. See mõjub nii mootorile kui kütusekulule hoopis halvasti.

Sõida sujuvalt

Pidev kiirendamine ja pidurdamine ning ka lihtsalt agressiivne sõidustiil võivad kütusekulu kordades suurendada. Eestis õpetatakse lõppastme koolituse säästliku sõitmise tunnis, kuidas samuti linnaliikluses võimalikult ökonoomselt sõita.

Siinjuures on kõige olulisem enda ees toimuva jälgimine. Näiteks punast foorituld nähes ei ole mõtet selleni võimalikult suure kiirusega sõita, et siis äkitselt pidurdada. Pigem tuleks autol lasta aeglaselt edasi veereda, kuna stoppjooneni jõudes võib tuli juba roheliseks lülituda ning pole vaja kohalt minekuga kütust kulutada. Sedasi liiklusvoolu järgi sõites on võimalik ka linnas kütusekulu vähendada.

Manuaalkasti puhul jälgi ka mootori pöördeid. Esimest käiku kasuta vaid liikuma saamiseks, käike vaheta nii, et pöörded bensiinimootoril ei tõuseks üle 2500 ja diiselmootoril üle 2000 p/min. Soovitud kiiruse saavutamisel sõida kõrgeima kiirusele sobiva käiguga.

Maanteel aitab võimalikult ühtlast kiirust hoida püsikiirusehoidja, mida tuleks sirgel teel võimaluse korral kasutada. Kurvilisel või tõusuderohkel teel on soovitatav ise gaasipedaali talitseda, kuna püsikiirusehoidja võib mäest üles ja alla minnes hoopis rohkem kütust kulutada.

Jälgi auto kütusekulu näidikut

Tänapäevastel autodel on olemas digitaalne näidik, mis näitab reaalajas kütusekulu. Ainult näidiku olemasolu loomulikult autot ökonoomsemaks ei tee, küll aga annab see juhile hea ülevaate olukordadest ja kiirustest, kus kütust rohkem kulub. Näiteks võib veidi vanematel autodel jälgida, kui palju mõjutab lahtiste akendega sõitmine kütust võrreldes sellega, kui kliimaseade töötab ja aknad on suletud.

Katsu vältida tipptundi

Kui võimalik, vali sõitmiseks aeg, mil liiklus on hõredam. Ka hommikul 5–10 minutit varem teele asudes võid päris korralikult kütust kokku hoida.

Planeeri sõite

Kõige lihtsam viis kütust säästa on vähem sõita. Selleks ei pea aga ükski oluline käik tegemata jääma – oluline on sõidud läbi mõelda ning ühe korraga võimalikult palju ära teha. Kus võimalik, võiksid sõidud jääda ka väiksema liiklusega kellaaegade vahele, et sõit oleks sujuvam ja säästlikum. Õhtul peale tööd eraldi tankima sõita on näiteks suhteliselt ebaotstarbekas, kui tankimise saaks kuidagi päevaplaani sisse mahutada.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.