Säästlik sõit ei tähenda uimerdamist – kuidas autoga sõites kütust kokku hoida?

Säästlik sõit ei tähenda kindlasti uimerdamist.Foto: Shutterstock

Kütusehinnad on juba mõnda aega olnud päris kõrged ning võimatu on ette ennustada, mis need edaspidi tegema hakkavad.. Seega tasub üle vaadata oma sõidustiil ning leida viise, kuidas auto kütusekulu märgatavalt vähendada.

Suurem osa juhte arvab kindlasti, et säästlik sõit tähendab “uimerdamist”, mis kõik kaasliiklejad marru ajab. Vastupidi, kuigi on levinud arusaam, justkui vajaks mootor palju aega soojenemiseks, saabub õige töötemperatuur kõige kiiremini autoga sõites. 

Töötemperatuuri saavutamiseks ei ole vaja ka autoga veidi aega vaikselt liikuda, vaid võib julgelt kohalt ära minna. Hetkeline suurem kütusekulu ja seejärel ühtlane liikumine on märkimisväärselt säästlikum kui aeglane kiiruse kogumine.

Esimest käiku kasuta vaid kohapealt liikuma saamiseks

Manuaalkäigukastiga sõitjatel on oluline meeles pidada, et esimest käiku kasutatakse vaid kohapealt liikuma saamiseks. Edaspidi tasub käike vahetada nii, et pöörded ei tõuseks bensiinimootoril üle 2500 ja diiselmootoril üle 2000 p/min.

Kõige säästlikum on hoida auto võimalikult sujuvalt liikumises. Iga natukese aja tagant kohapealt startimisega kaasneb suurenenud kütusekulu, mis annab ka rahakotis tunda. Ja aeglustamisel on mõistlik kasutada käiguga pidurdamist, sest selle peale kütust ei kulu. Sidurit tasub vajutada alles siis, kui pöörded on langemas tühikäigu pöörete lähedale.

Jälgi liiklust

Jälgi liikluses toimuvat ehk kui on näha, et ristuva tee ülekäiguraja foorituli on vilkumas, siis suure tõenäosusega muutub midagi ka sinu ees olevas valgusfooris. Pidev foori alt gaas põhjas minema sõitmine ning järgmise foori taha seisma jäämine kütusekulule hästi ei mõju.Tegelikult selle võrra kiiremini kohale sa ilmselt ka ei jõua. 

Kõige ökonoomsemalt sõidab auto kiirusel vahemikus 50–80 km/h. Kui sõidad maanteel 90 km/h asemel 100 km/h, võib kütusekulu olla juba ligi kaheksa protsenti suurem. Kindlasti tasub maanteel sisse lülitada ka püsikiirusehoidja, mille kasutegur tuleb eriti hästi välja tasasel teel sõites.

Üleüldse kehtib soovitus: kasuta ettenägelikku sõidustiili – see vähendab kütusekulu, ohtu sattuda liiklusõnnetusse ja kohale jõudes on ka sinu närvirakkude kogus sama, mis sõitu alustades.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.