Elektriline Mercedes-Benzi G-klass on maastikul kohati tavamudelist võimekamgi

Fotod: Mercedes-Benz

Üks Mercedes-Benzi ikoonilisemaid mudeleid, alates 1979. aastast toodetud G-klass, on nüüd ka elektrilisena saadaval.

Mercedes-Benz G 580 EQ-l on neli rataste lähedale paigutatud elektrimootorit, mis tagavad pideva nelikveo ja vägeva sooritusvõime nii maanteel kui ka maastikul. Mootorid on integreeritud G-klassi klassikalise redelraamiga.

Iga mootor annab 108 kW (147 hj), seega kokku 432 kW (588 hj). Maksimaalne pöördemoment on koguni 1164 Nm ja seda suunatakse alati rattale, kus jõudu läheb kõige rohkem vaja. Sõiduulatust jagub kuni 473 km (WLTP) tänu 116 kWh mahutavusega liitiumioonakule.

Aku koosneb 216 elemendist, mis on koondatud 12 mooduliks. Maksimaalne vahelduvvoolu laadimisvõimsus on 11 kW ja maksimaalne kiirlaadimisvõimsus alalisvooluga 200 kW. Alalisvooluga
saab aku 10–80 protsendini täis laadida vaid 32 minutiga.

Elektrisõitu toetab ECO assistent, mis analüüsib marsruudi navigatsiooniandmeid, arvutab välja optimaalse sõidukiiruse, minimeerib elektrikulu ja maksimeerib energia rekuperatsiooni.

Aku on kinnitatud auto redelraami külge ning selle korpus on mustuse ja vee poolt põhjustatud kulumise ja korrosiooni eest kaitstud. Auto põhi on kaetud süsinikupõhisest materjalist kaitsepaneeliga, mis on 26 millimeetrit paks, kaalub 57,6 kilogrammi ja on raami külge kinnitatud enam kui 50 teraskruviga. Sarnane teraskate kaaluks kolm korda rohkem.

Elektriauto ei karda rasket maastikku

Mercedes-Benzi G-klass on alati olnud tuntud erakordse maastikuvõimekuse poolest ning uus täiselektriline versioon pole erand. Lisaks nelikveole ja neljale elektrimootorile muudavad ka kõige nõudlikumal pinnasel sõitmise lihtsamaks aeglusti Low Range, pööramisfunktsioon G-Turn ja roolisüsteem G-Steering, mis vähendab maastikusõidul pöörderaadiust.

Mehaanilised diferentsiaalilukud on asendatud pöördemomendi elektrilise jaotusega (torque vectoring). Tänu sellele suunatakse pöördemomenti rataste vahel täpselt vastavalt vajadusele, kiiresti ja automaatselt.

Sobivates tingimustes suudab G-klassi EQ-versioon võtta kuni 45-kraadiseid (100 protsenti) tõuse ja neist laskuda ning sõita 850 millimeetri sügavuses vees. See ületab 150 mm võrra G-klassi sisepõlemismootoriga versioone.

Tavakliirens telgede vahel on vähemalt 250 millimeetrit. Maksimaalne lubatud külgkalle on 35 kraadi, lähenemisnurk 32, eemaldumisnurk 30,7 ja rambiületusnurk 20,3 kraadi.

Elektrilise G-klassi standardvarustuse nimekiri avaldab muljet: sinna kuuluvad 12,3-tollise juhi- ja meediaekraaniga MBUX teabe- ja meelelahutussüsteem, Multibeam LED-esituled, adaptiivne kiirushoidik Distronic, hulk juhtimisabisüsteeme ja 360-kraadise kaameravaatega parkimisabi.

Maastikusõidu muudab märgatavalt lihtsamaks kaamerate abil toimiv “läbipaistva kapoti” funktsioon, mis kuvab meediaekraanile virtuaalse pildi auto esiosa all toimuvast.

Lähipäevil avalikustatakse ka müügile jõudmise ja esimeste autode Eestisse saabumise aeg.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.