Kas sinu auto on külmadeks valmis?

Talviste ilmade saabumiseks tasub autos mõned ettevalmistused teha, et sõit mõnusam ja ohutum oleks.Foto: Shutterstock

Talvehommikud tervitavad meid külmunud ja lumiste esiklaaside, uste ja kojameestega. Rääkimata muudest katsumustest, millega talvel hakkama tuleb saada. Hästi ettevalmistunud autoomaniku jaoks ei pea need hommikud olema nii keerulised, kui esmapilgul tundub.

Garanteeri korralik nähtavus

Üks oluline aspekt liikluses on kindlasti nähtavus. Kui auto klaasid on ööga korralikult ära jäätuda, siis tuleb hommikul hakata tegelema nende puhastamisega. Selleks võib kasutada kaabitsat. Küll aga pea meeles, et ei piisa ainult pisikesest pilust, millest välja vaadata – piiratud nähtavuse tõttu võib juhtuda õnnetus, mida hea nähtavusega oleks saanud ära hoida. 

Teine võimalus on panna õhtul autole esiklaasikate – see hoiab klaasi puhtana ning hommikul katet ära võttes saad ühe liigutusega ka peale sadanud lume maha tõmmata.

Kindlasti vaata üle kojamehed ning kui need vajavad vahetamist, siis tee see investeering. Talvel on nähtavus niigi kehvem kui suvel ning head klaasipuhastid aitavad natukenegi kaasa, et näeksid paremini, mis liikluses toimub. 

Lumehari ja -labidas

Kindlasti peab autos peale kaabitsa olema ka lumehari, et autole sadanud lumi maha lükata. Ja puhtaks tuleb lükata kogu auto, mitte jätta katusele suurt lumemütsi, mis liikluses võib kas pidurdades esiklaasile lennata või kiirendades hoopis taga oleva auto peale kukkuda.

Kuna seni on iga talv meid mõned korrad kostitanud väga tiheda lumesajuga, siis tasub mõelda sellele, et autos võiks olla ka väike lumelabidas – sellest on suur abi, kui kuskil oma autoga kinni jääd. 

Igaks juhuks tasub kodus hoida ka lukusula nendeks puhkudeks, auto lukk on hommikuks jäätunud ja uks lahti ei tule. Aga pea meeles, et lukusula pole mõtet hoida autos – sellest on vähe abi, kui lukk on jääs, sina oled autost väljas ja lukusula on autos sees.

Talvel sobivad hästi kummimatid

Kui suvisel ajal kasutad autos tekstiilist matte, siis talveks tasub need vahetada kummimattide vastu. Seda lihtsalt põhjusel, et tekstiilist matid tõmbavad niiskuse endasse. Ühelt poolt muudab see salongiõhu rõskeks, kuid teiselt poolt põhjustab liigne niiskus klaaside jäätumist seestpoolt, mis teeb hommikuse klaasisulatamise protsessi veel aeglasemaks.

Kummimattidelt on sulanud lund ja pori ka lihtne välja kallata, et mitte lasta sel autos jäätuda. 

Veendu, et tankla pakub külmakindlamat diislit

Kui su auto sõidab diislikütusel, siis tasub juba esimeste külmadega veenduda, et tanklas pakutakse ka külmakindlamat diislit. Neste tanklates on külmakindlam üleminekuperioodi kütus juba olemas ning hiljemalt 1. detsembriks on jaamades müügil ka talvine diislikütus, millega ei pea kartma kõige karmimatki pakast.

Võimalusel püüa vältida seda, et kütusepaak jääb pikalt tühjaks, kuna see soodustab õhuniiskusest kondensvee tekkimist, mis võib autole halvasti mõjuda.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.