Kahevõistluse MK-etapi korraldamine hoiab kokku 100 000 autosõidu jagu heitmeid

Kahevõistluse MK-etapp Otepää toob kokku ala tipud.Foto: Shutterstock

Otepää toob nädalavahetusel kokku kahevõistluse tipud, kes võtavad mõõtu maailmakarika etapil. Lisaks sportlikele saavutustele kirjutatakse ajalukku ka võistluse korralduslik pool – eesmärk on tekitada 28 000 kg vähem CO2 heidet kui ühelgi varasemal üritusel. See on võrreldav 100 000 autosõiduga Tallinnast Riiga.

Fookuses on kuus valdkonda

Otepää maailmakarika etapil võetakse jätkusuutlikkus tugevamalt fookusesse ning seda rakendatakse esmakordselt kuues valdkonnas: jäätmed, toitlustus, materjalid, transport, teabevahetus ja energia.

Jäätmete valdkonnas on kõige tähtsam muidugi liigiti kogumine. 

Toitlustus tellitakse võimalikult täpselt, lähtudes osalejate arvust, ning järele jäänud toit jagatakse hiljem korraldajate vahel või annetatakse abivajajatele. Juba mitmendat aastat kasutatakse toitlustamisel Ringo korduvkasutatavaid toidunõusid. 

Uusi materjale tellitakse väga läbimõeldult, näiteks võimalusel kasutatakse juba olemasolevaid reklaammaterjale ja bännereid. Pärast võistlusi kogutakse kokku ka kaelapaelad.

Kasutatakse taastuvdiislikütust

Vaat et kõige suurem samm tehakse transpordi vallas. Kolme võistluspäeva edukaks korraldamiseks läheb vaja ligikaudu 10 000 liitrit diislikütust. Fossiilse kütuse asemel otsustati kasutada 100% taastuvdiislikütust, mida saadakse Nestelt.

Võistluspäevadel sõidavad Tartu ja Otepää vahel fännibussid, mis tänu Neste MY taastuvdiislikütusele on keskmiselt 90% väiksema keskkonnajalajäljega võrreldes varasemalt kasutatud fossiilse diislikütusega. “See on hea uudis keskkonnast hoolivatele spordisõpradele ja atraktiivne igale korraldajale, sest tiheda konkurentsiga spordimaailmas teatavad üritusekorraldajad pidevalt oma uutest jätkusuutlikest sammudest,” räägib MK-etapi rohetiimi eestvedaja Kristi Loit.

“Taastuvlahenduste kasutamine kahevõistluse Otepää MK-etapil on väike, kuid oluline panus looduse hoidmisse. Püüame luua ürituse, mis inspireerib teisi järgima sarnast teed,” jätkab Loit.

“Üleminek naftapõhistelt toodetelt taastuvdiislikütusele ei pea olema kasutaja jaoks keeruline. Kuna Neste MY koostis ja keemiline valem on sama mis fossiilsel diislikütusel, sobib see mis tahes diiselmootoritele. Seda ka kõige nõudlikemates talvistes tingimustes, sest parafiinse diislikütuse Neste MY külmataluvus on isegi kuni –32 kraadi,” ütles suursündmuse toetaja Neste Eesti peadirektor Matti Tähti.

“Niisamuti on ülioluline, kuivõrd palju kulub energiat suusaradade ettevalmistamisele ja rajaäärsete telkide varustamisele elektriga – kõik see aga loob põhja suursündmuse kvaliteedile. Sel aastal teeme esmakordselt kõik need tööd Otepää MK-etapil ära üksnes taastuvdiislikütusega. See tähendab meie poolt tarbitava koguse juures keskkonnasäästu 28 000 kg CO2 mahus, mis põhineb RED II arvutustel,” ütleb Loit.

Enim kõneainet on pakkunud fluorikeeld

Loit rõhutab, et spordimaailmas mängib keskkonnasäästlikkus aina suuremat rolli ja sellele pööratakse ka järjest rohkem tähelepanu. “Ühelt poolt annavad sellele hoogu rahvusvahelised alaliidud, kus mastaapseim ja prominentseim näide on range fluorikeeld. Teisalt tuleb ka etappide korraldajatel panustada sellesse, et spordisündmuse traditsioon kestaks aastakümneid,” ütleb ta.

Kahevõistluse Otepää MK-etapi rohetiimi panus peegeldub ka ürituse teistes valdkondades – võistluste korraldusega seotud tegevusi on planeeritud teadlikult ja keskkonnahoidlikult, et üritus oleks kõigile osalejatele meeldiv.

Kuna varem on jätkusuutlikkuse printsiipide rakendamisega võistluste korraldamisel erinevates valdkondades juba suurt edu saavutatud, soovitakse nüüd, et see õnnestuks kogu ürituse raames 9.–11.02.2024 Otepääl Tehvandi Spordikeskuses. 

Tule ja ela kaasa maailma parimatele sportlastele ning anna oma panus, et meie ühine talvepidu oleks keskkonnasõbralik!

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.