Kuidas lemmiklooma ohutult autos transportida?

Sõidu ajal ei tohiks koer lahtiselt autos liikuda.Foto: Shutterstock

Lemmikloomad on meie suurimad sõbrad, keda igale poole kaasa võtame. Sageli aga ei teadvustata, kuidas tuleks loomi transportida, et nad ei muutuks ohtlikuks iseendale ega ka teistele autos viibijatele.

Tihti lubatakse koeral sõidukis olla lahtiselt, sest tundub, et loomal on siis mugav. Ent sellega kaasnevad teatud ohud. Esiteks võib koer hakata ronima juhile sülle või pugeda hoopis jalgade juurde, nii et pedaalile vajutada enam hästi ei saa. Kõik see hajutab juhi tähelepanu ja võib kaasa tuua liiklusohtlikke olukordi.

Teine põhjus, miks loom ei tohiks vabalt salongis olla, seisneb selles, et kui peaks juhtuma õnnetus, siis kokkupõrke tagajärjel lendab koer justkui raketina esiklaasi ning tagajärjed võivad olla väga kurvad.

Kasuta ettenähtud ohutusvarustust

See ei tähenda, et koeri või kasse ei tohikski reisile kaasa võtta. Ka lemmikloomal on hea meel, kui saab koos peremehe või -naisega nädalavahetuseks kodust välja ega pea hoidjate hoolde jääma. 

Lemmikloomade transportimiseks tuleks kasutada spetsiaalselt selleks ettenähtud vahendeid. Üks lahendus on kasutada transpordipuuri, mis mahub autosse, kuid samas on piisavalt suur, et loom ennast seal hästi tunneks.

Puur peab olema parajalt suur, et koer saab seal mugavalt püsti tõusta, end ümber pöörata ning istuda ja lamada. Samas mitte nii suur, et loom võiks puuris ringi lennata.

Teine võimalus on kasutada spetsiaalseid sõidutrakse, mis kokkupõrke korral loomal esiklaasi lennata ei lase, vaid hoiavad ta kindlalt oma kohal, muutes sõidu nii lemmiklooma kui inimese jaoks palju turvalisemaks. Traksid ei lase lemmikul ka mööda autot ringi joosta, kuid samas saab ta olla peremehe lähedal.

Väldi ainult arsti juures käimist

Kui koer kardab autoga sõitmist, siis tuleb talle luua turvaline pesa. Hea mõte on kaasa võtta näiteks tema tekk või mõni lemmikmänguasi. Autosõit ei tohiks tähendada ka ainult veterinaari juurde minekut – koeral tekib siis seos, et iga kord kui ta on autosse pannakse, lõpeb see arstil käimisega ja ta võib kartma hakata. Väldi seda ja käige koos ka toredates kohtades, kus saab elust rõõmu tunda.

Kindlasti ei tasu lemmiklooma sõidutada esiistmel, kuna õnnetuse korral avanev turvapadi võib talle saatuslikuks saada. 

Eesti piires vahest väga pikki sõite ette ei tule, kuid kui lähed lemmikuga koos Euroopat avastama, siis arvesta, et ka koer vajab sirutus- ja pissipause – planeeri need kindlasti sõiduaja sisse.

Eriti ettevaatlik ole loomadega tanklaaladel. Ära lase seal neid autost välja: bensiinijaamades on sageli tihe liiklus eri suundadest ning kui koer peaks autost välja mõne auto ette hüppama, on õnnetus kiire tulema.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.