Lähiaastatel on oodata autonoomse sõidu lahenduste kiiret kasutuselevõttu. Euroopas kavandatakse täielikult autonoomne transport integreerida jaotuskeskuste vahelisse (hub-to-hub) logistikasse 2030. aasta paiku.
Tootjad omakorda näevad, et uutel õigusaktidel ja tehnoloogilistel edusammudel on tööstusele märkimisväärne mõju. Autonoomne transport on nüüdseks paratamatult saabuv muutus ja tootjad on valmis üleminekule kaasa aitama.
Praegu puudub Euroopa Liidus endiselt konsensus autonoomset transporti reguleeriva seadusandluse osas, samuti on lahendamata standardiseerimisega seotud küsimused. Kui need probleemid on lahendatud, avanevad arvukad võimalused tehnoloogia rakendamiseks. Seejärel on otsustavaks küsimuseks, kuidas integreerida tõhusalt autonoomne transport logistikavõrkudesse.
Maineka ärikonsultatsioonifirma McKinsey hinnangul toovad autonoomsed liikuvuslahendused 2035. aastaks turuosalistele ligikaudu 275-367 miljardit eurot tulu. McKinsey analüüsi kohaselt nõustuvad turu sidusrühmad isegi pärast keerulisi perioode, kus tootmisgraafikud on pikad ja isejuhtivate sõidukite kasutuselevõtt viibib, et tegemist on tulevikku suunatud tehnoloogiaga, mis suudab muuta transpordikasutust, tarbijakäitumist või isegi kogu ühiskonda.
Keskmes on sõlmpunktidevaheline transport
McKinsey eksperdid hoiatavad aga, et seni, kuni tavatarbijad ja ettevõtted ei mõista autonoomse transpordi eeliseid, peavad tootjad ja tarnijad mägesid liigutama: looma uusi ärimudeleid, veenma potentsiaalsest kasust jne. Kuid ekspertide sõnul on selle tehnoloogia kuldsed päevad peagi käes.
Autonoomseid liikuvuslahendusi on välja töötatud üsna pikka aega, kuid tingimused nende rakendamiseks pole kunagi olnud nii soodsad kui praegu. Põhjuseks on sõidukitesse paigaldatud täiustatud andurid ja arvutisüsteemide suurenenud andmetöötluskiirus. Lisaks ka asjaolu, et üha rohkem ettevõtteid on valmis osalema autonoomsete sõidukite katsetamisel reaalsetes tingimustes.
Rootsi tootja Scania teatas, et kiirendab ühest fikseeritud sõlmpunktist teise (hub-to-hub) liikuva autonoomse transpordi kasutuselevõttu, käivitades spetsiaalse tarbesõidukitel toimiva katseprogrammi. Rootslaste eesmärk on kiirendada oma klientide igapäevaste vajadustega kohandatud transpordilahenduste väljatöötamist, muutes reaalsetes tingimustes testimise kasulikuks nii tootjatele kui ka kasutajatele. Selline lähenemine võimaldab välja töötada sihipärasemaid tegevuskontseptsioone ja toob lühema aja jooksul käegakatsutavat kasu laiemale kliendibaasile.
Autonoomse sõidu eelised
Eeldatakse, et transpordi automatiseerimine suurendab oluliselt logistika ohutust, jätkusuutlikkust ja tõhusust. Isejuhtivad sõidukid on teedel ohutumad, kuna inimlikud vead välistatakse. Ekspertide hinnangul juhtub täna 94 protsenti kõigist liiklusõnnetustest ikkagi inimliku eksimuse tõttu. Vähem liikluskahjusid, vähem vigastusi ja vähem surmajuhtumeid teedel annavad piisavalt põhjust autonoomsete sõidukite arendamiseks. Õigesti programmeeritud tarkvara abil ei saa kõrvale kalduda etteantud nõuetest: näiteks on see kohustatud hoidma ohutut ja ühtlast kiirust, hoidma sobivat distantsi teiste sõidukitega ning säilitama oma asetust sõidureas.
Need süsteemid ei väsi ja nende tähelapanu ei haju kunagi ning kasutades hulgaliselt täiustatud andureid – sealhulgas radareid, lidareid ja videokaameraid – suudavad nad täpselt ja kiirelt reageerida ootamatutele liiklustingimuste muutustele või muudatustele teel.
Jätkusuutlikkuse eelised on samuti ilmsed. Automatiseeritud veok suudab transportida kaupu kiirustel, mis optimeerivad kütusekulu, võttes samas arvesse liiklusummikuid ja õhusaastet. Need võivad töötada väljaspool tipptundi ja neid saab varustada hübriid- või täiselektrilise jõuajamiga. Viimane sobib eriti hästi autonoomseks tööks.
Ööpäevaringne transport optimeeritud marsruutidel parandab pideva surve all tegutseva logistikatööstuse kasumimarginaale.
Viimistleb tooteid reaalsetes tingimustes
Kuid leidub veelgi olulisemaid praktilisi aspekte. Just siin peitub põhjus, miks rakendatakse Scania programmi – kliendid ise otsivad üha enam usaldusväärseid partnereid, kes on valmis kohandama autonoomseid sõidukeid oma tegevustega. Uus programm paistab silma kohandatavusega klientide konkreetsete marsruutidega ja transpordiprofiilidega.
„Oleme pühendunud täielikult integreeritud autonoomsete toodete väljatöötamisele. See tähendab, et juurutatud tehnoloogia saab tehasest otsest tuge. Strateegiline lähenemine on loodud nii, et meie kliendid saavad jätkata oma olemasoleva taristu ja harjumuspäraste võimekuste kasutamist,” ütleb Peter Hafmar, Scania asepresident ja autonoomsete lahenduste juht.
Autonoomsed tooted peaksid aitama ettevõtetel parandada tootlikkust, vähendada sõidukite heitkoguseid ja parandada liiklusohutust. Lisaks aitavad autonoomsed veokid lahendada kogu maailmas kasvavat veokijuhtide puudust.
Tehnoloogia edasine arendus
Alates 2021. aastast Rootsi teedel autonoomseid transporditooteid katsetanud Scania plaanib 2024. aastal laiendada testimistegevust klientidega teistesse Euroopa riikidesse. Koostöös USA päritolu Plussiga, mis integreerib Scaniasse oma SuperDrive’i neljanda taseme täielikult autonoomse sõidu tehnoloogia, katsetatakse isejuhtivaid veokeid juba Euroopa avalikel teedel juhiga kabiinis. Mõlemad ettevõtted katsetavad tehnoloogiat traditsiooniliste toimingutega sõidukiparkidega, misjärel algab seeriatootmine ja tehnoloogia ülemaailmne kasutuselevõtt.
„Scania autonoomsed transpordilahendused mängivad olulist rolli üleminekul ohutumale, tõhusamale ja jätkusuutlikumale transpordile. Meie tooted on välja töötatud koostöös juhtivate tehnoloogiapakkujatega, pöörates erilist rõhku rakendustele kaevandustes ja jaotuskeskuste logistikas,” märgib Hafmar.
Uue projektiga on ettevõtte eesmärk laiendada ja kohandada tulevaste vajadustega seda, mida seni on tehtud kõige paremini – liikuvustoodete integreerimist oma klientide tegevustesse. Iga sõidukipargi juht unistab korraldada sõidukite liikumist piiranguteta ja soovib maksimaalset kooskõla tulevaste regulatsioonidega. Põhimõtteliselt on seda võimalik paremini saavutada autonoomse liikuvuse vahenditega.
Mitut raskeveokite marki haldava TRATONi grupi ekspertide arvutuste kohaselt suudavad 2026. aastal veoseid vedavad autonoomsed sõidukid läbida 78 miljardit kilomeetrit.
Scania avas tellimustele kaevandussegmendi
Scania avas hiljuti tellimused ettevõtte isejuhtivatele kaevanduslahendustele. Nüüd on võimalik esitada tellimusi Scania 40-tonnisele kaevanduste jaoks mõeldud autonoomsele raskekallurile, 50-tonnine mudel järgneb peagi.
Esimese sammuna alustab Scania autonoomsete kaevanduslahenduste müüki Austraalias, esimesed tarned ja tegevuse alustamine on kavandatud 2026. aastaks. Järgmine turg on tõenäoliselt Ladina-Ameerika, piirkond, kus Scanial on kaevandussegmendis märkimisväärne turuosa.
Kaevandusi on peetud juba pikka aega üheks kõige lootustandvamaks keskkonnaks autonoomsetele sõidukitele, kuna need saavad kaasa aidata ohutumate töötingimuste loomisele ja parandada tõhusust.
Scania väiksemate veokite kasutamisel kaevandustes on ka üldised potentsiaalsed eelised tööstuse traditsiooniliste raskeveokite ees, nii heitkoguste kui ka tootlikkuse osas. Scania autonoomsete kaevandusveokite kasutamisega saab vähendada üldist kaevandamise jalajälge, sealhulgas energia- ja taristu osas, mis võib viia omakorda kapitali- ja tegevuskulude vähendamisele.
Tänu koostalitlusvõimele teiste süsteemide ja sõidukitega saab Scania autonoomseid veokeid sujuvalt sobitada kaevanduse operatsioonisüsteemi.
Scania autonoomne kallur on välja töötatud tihedas koostöös Scania teadus- ja arendusosakonna ning kaevandustööstuse klientide vahel, mille käigus on tehtud ulatuslikke katsetusi kõige karmimates reaalsetes tingimustes.
Nende uudiste avaldamist võivad olla toetanud loos mainitud tootjad.