Miks elavad traditsioonilised luukpärad üle linnamaasturite buumi?

Luukpära Opel Astratootja

Plahvatuslikult kasvav linnamaasturite populaarsus on juba tapnud mahtuniversaalid, aga ka keskklassi sedaanid ja universaalkerega autod on kadumas, samas kui traditsioonilised luukpärad peavad visalt vastu. Eksperdid ütlevad, et neid turult välja tõrjuda polegi nii lihtne. Miks?

Kiskjad hävitavad mitmekesisust

Briti uuringufirma JATO Dynamicsi andmetel olid mullu Euroopa Liidus kahekümnest kõige populaarsemast uuest autost pooltel kõrgendatud kliirens. Populaarseim sedaan ja universaalkerega mudel olid alles 25. kohal, ühtegi mahtuniversaali esimese saja hulgas polnud.

Ostjate südamed vallutanud linnamaasturid hävitavad traditsioonilisi keretüüpe, kuid ühest keretüübist nad ei suuda jagu saada. Need on väikesed B- ja keskmised C-segmendi luukpärad, mis troonivad Euroopa enimmüüdud autode esikümnes.

Sellegipoolest loobuvad mitmed tootjad moesuundi jälgides tavapärastest sõiduautode mudelitest. Teised, näiteks Opel, tutvustavad just selliseid uusi mudeleid, uskudes, et need jäävad kestma.

Opel käib kaasas elektrifitseerimisega, kuid Saksamaal tegutsev tootja paneb ostjatele südamele, et nad valiks kõigepealt meelepärase keretüübi ja alles seejärel keskenduks jõuallika valimisele. Opel pakub uue põlvkonna Astra luukpära nii tavalise sisepõlemismootoriga kui ka pistikhübriidina ning hiljuti nägi ilmavalgust ka täiselektriline versioon. Eeldatavalt suudab see ühe laadimisega läbida 416 km.

“Turg on muutumas ja peagi jõustuvad karmimad Euro 7 standardid muudavad autod kallimaks. Kõik tootjad ei suuda piisavalt kergelt kohaneda, seetõttu lõpetatakse vähem tulusate mudelite tootmine, asendades need kallimate linnamaasturitega, mida ostjad ihaldavad. Mõned tootjad annavad jätkuvalt võimaluse populaarsetele mudelitele, mis on turul olnud pikka aega,” räägib ajakirjanik ja YouTube’is tegutseva autosaate “Autopilotas” produtsent Vytenis Kudarauskas.

Luukpärad on võimelised vastu pidama

Ajakirjanik Kudarauskas lisab, et kõige paremad väljavaated ellu jääda on väiksematel ja keskmise suurusega luukpäradel. Seda peamiselt hinna-kvaliteedi suhte pärast. Väikesed linnamaasturid on tavaliselt ehitatud B-segmendi platvormidele, neil on samad mootorid, nad kasutavad samu tehnoloogiaid ja insenerilahendusi nagu väikesed luukpärad, kuid nad maksavad sama palju kui C-segmendi mudelid.

“Sellised on turutrendid. Mis on moes, maksab ka rohkem. Sest nii äri käib, ettevõte tahab raha teenida, kaasa aitab hea turundus ja nii kajastub see suurepäraselt tootja hinnakirjas,” ütleb Kudarauskas.

Opel Astra universaalFoto: tootja

Kas kõrgem on tõesti mahukam?

Kudarauskase sõnul arvavad paljud, et linnamaasturit ostes ostavad nad suurema auto, kui oleks saanud traditsioonilise keretüübiga autot soetades. Väliselt on linnadžiibid küll kõrgemad, aga üldiselt ei saa linnamaasturid siseruumi poolest traditsioonilistele keretüüpidele vastu.

Volkswagen Tiguani pagasiruumi maht on 520 liitrit, Nissan Qashqail 504 liitrit, odavamal universaalkerega Opel Astral aga 579 liitrit, Ford Focusel 575 liitrit.

“Ostes klassikalise luukpära või universaali, saate oma raha eest tõesti rohkem. Neil on parem tehnoloogia ja suurem sõidumugavus kui sama hinnaga linnamaasturil. Neid iseloomustab parem hinna ja kvaliteedi suhe,” rõhutab Kudarauskas.

Seda tõestavad eksperthinnangud. Saksamaal pälvis parima auto “Kuldse rooli” auhinna traditsiooniline Opel Astra luukpära. Vaatamata veidi vananenud keretüübile pälvis see ka Red Doti disainiauhinna.

Kudarauskas toob välja, et mahtuniversaalid on praktiliselt kadunud ning keskklassi sedaanid ja universaalkerega mudelid on juba muutumas nišitoodeteks. Ajakirjaniku ja produtsendi sõnul luukpäradega seda aga ei juhtu. Kuigi moekad linnamaasturid on mõned keretüübid pildilt välja surunud, jääb nõudlus luukpärade järele püsima, sest kõik ei osta autosid vastavalt emotsioonidele.

“Luukpäradel pole perspektiivi kahaneda nišitooteks. See on praktiline ja hea keretüüp, nii et ma arvan, et ikka leidub inimesi, kes ei vaja moeasja, vaid eelistavad suurepäraseid omadusi. Võib-olla leiduvad need omadused eelkõige just klassikalistel luukpäradel. Kindlasti ei kao luukpärad täiesti. Minu arvates on Opel Astra tõesti hea valik,” võtab ajakirjanik kokku.

Nende uudiste avaldamist võivad olla toetanud loos mainitud tootjad.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.