Enefit Volt lubab, et ei jäta Nissan Leafi omanikke hätta

ELMO laadija.Foto: Tarmo Tähepõld

Sel esmaspäeval teatas Enefit Volt, et käesolevast suvest hakatakse järk-järguliselt vahetama välja vanu nii-öelda ELMO külmkapiks kutsutud elektriautode laadijaid. Vahetamisesse lähevad laadijad, mis paigaldati Eestisse 2011. aastal, mil elektriautondus oli suuresti veel lapsekingades. 

Kuna Euroopas puudus siis veel oma laadimisstandard ning laadimistaristu rajamine käis koostöös Jaapani ettevõttega Mitsubishi kasutasid laadijad Jaapani ehk CHAdeMO standardit

Aeg on aga edasi liikunud ning nüüd vahetatakse järgmise aasta lõpuks välja 79 CHAdeMO otsaga laadijat asendades need Euroopa CCS laadijatega. See aga tegi esmajoones murelikuks Nissan Leafi omanikud, kes peavad just CHAdeMO-d kasutama. Enefit Volti tootejuht Viljar Kont lubab aga, et CHAdeMO jaoks säilitatakse piisav laadimisvõrk. 

Nissanid ei jää laadimata

Volti tootejuhi sõnul on hetkel nende laadimisvõrgus kokku 200 laadijat, millest 162 on CHAdeMO toega. Selle aasta lõpuks jääb neist alles 136. 

“Kuna Chademo laadimisvõimekusega kasutajaskond on siiski veel arvestatava suurusega, siis me seda võrku ära ei kaota. Küll aga peame arvesse võtma, et Eestis enamuste müüdavate uute elektrisõidukite puhul enam Chademo standardit ei kasutata,” ütles Kont.

Tema sõnul on näha, et Chademo laadija kasutajate osakaal kogu elektriauto omanikest pidevalt väheneb. Selle põhjuseks on elektriautode populaarsuse kasv ning tõsiasi, et Nissan Leaf on ainus Eestis müüdav elektriauto, millel on CHAdeMO ots. 

“Sellegipoolest säilitame piisavas mahus Chademo standardiga laadimispunkte, et vajalik laadimisvõrk oleks tagatud ka Chademo laadimisstandardiga elektriauto omanikele. Aasta alguses lisasime võrku seitse ABB Terra 184kW laadijat, millel on üks otsik CCS ja teine Chademo. Analoogseid laadijaid lisame Volti laadimisvõrku veel ka selle aasta teises pooles,” lubas ta.

ELMO laadijad asendatakse laadijatega, mil ei ole Type 2 pistikut ehk autosid saab sealt vaid kiirlaadida. Type 2 otsik on see, millega on seni saanud ELMO laadijatest Euroopa standardiga autosid laadida. 

Kont ei avaldanud statistikat, kui palju rohkem või vähem CHAdeMO laadijaid kasutatakse, kuid ütles, et neis laadijates, kus on olemas mõlemad eelistatakse CCS otsikut. 

“Võtame näiteks Ülemiste City Elmo laadija, kus vahetasime Chademo laadija CCS vastu välja. Kui varem oli laadija kasutus väga madal, siis pärast laadija vahetust on asukoht väga populaarseks kujunenud,” lõpetas ta. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.