Täielik ulme! Selline on kolmanda põlvkonna vormel E elektriauto

Fotod: FIA

Rubriiki toetab

  • Enefit Volt – mugav laadimine kodus, tööl ja teel
  • Suurim laadimisvõrk ja nutikad lahendused
  • Uuri lähemalt!

FIA avaldas uue vormel E auto, mille 9. hooaeg algab selle aasta lõpupoole. Kiirem, võimsam ning loodussõbralikum – niimoodi loodetakse vormel E seerias pakkuda uue autoga põnevamat võidusõitu.

Disaini poolest on tegemist kindlasti huvitava lahendusega. Kui vormel 1 autod liikusid sujuvate, ümarate joonte poole (vaadake selle hooaja Ferrarit!), siis elektrilised vormelid liiguvad järgmisel hooajal täiesti teises suunas.

Pealtvaates peaaegu kolmnurkne ringrajaauto on ilmselgelt võimsam. Elektrimootorid toodavad kokku 350 kW (475 hj), mis on 100 kW rohkem kui praegune, teise põlvkonna, auto. Samuti on tegemist esimese nelikveolise vormelautoga, kuna mõlemal teljel on eraldi elektrimootor.

Kahe mootori olemasolu tähendab ka, et aeglustades suudab auto rohkem energiat talletada akude laadimiseks. Kokku suudab vormel genereerida pidurdamisel 600 kW laadimiskiirust, mis on enam kui topelt oma eelkäijaga võrreldes. Samuti on ka vooluallikast laadimiskiirus tõstetud 600 kW peale.

Huvitav on ka fakt, et tänu suuremale elektri regenereerimisele pidurdamisel, on tegemist esimese vormelautoga, millel puuduvad hüdraulilised pidurid taguteljel. Väidetavalt on esi- ja tagaelektrimootorist tulenev pidurdusvõime nii hea.

Kõik see tähendab, et uue vormel E auto tippkiirus on 322 km/h (varasemalt umbes 280 km/h) ning ühe võiduõidu ajal kasutatud energiast on umbes 40% toodetud auto enda pidurdamisel toodetud energiaga.

Terve auto on muutunud ka loodussõbralikumaks. Näiteks taaskasutatakse akude elemendid pärast eluea lõppu, paljud kerepaneelid on valmistatud eelmise põlvkonna masinatelt pärit taaskasutatud süsinikkiust ja 26% rehvisegust koosneb naturaalsest või taaskasutatud kummist.

Sarnaselt varasemate vormel E autodega, ei saa meistrivõistlusel osalevad meeskonnad ise autot arendada nagu vormel 1’s. Seega kõik autod on tehniliselt ja disainilt identsed ning loeb vaid inseneride, tehnikute ja juhtide oskus.

Vormel E üheksas hooaeg algab tänavu aasta lõpus, talvel. Hetkel on registreerinud seitse meeskonda: Citroëni tütar firma DS, Jaguar, Mahindra Racing, Maserati, NIO 333, Nissan ja Porsche.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.