Uurisime, kui pikk on Tallinnas sõitva elektribussi sõiduulatus ja laadimisaeg

Tallinna Linnatranspordi AS alustas 8. juunil reisijatevedu elektribussiga, mis sõidab kuni 15. juulini Tallinna tänavatel. Elektribuss sõidab esialgul trollibuss nr 4. liinil Balti jaamast Mustamäele.

Kui möödunud aastal testiti Tallinnas uut Mercedes-Benz eCitaro elektribussi, siis sel korral on kasutuses 4-aasta vanune Solaris Urbino elektrisõiduk, mis on läbinud tänaseks ligi 85 000 km. Tegemist on 12-meetri pikkuse ning 220 kW-se võimsusega ühistranspordis kasutamiseks sobiliku bussiga, mis saab ühe laadimisega sõita 150 kilomeetrit. Bussis on 31 istekohta ja 45 seisukohta.

Sõit on kõigile tasuta

Elektribussiga sõit on kõikidele ühistranspordi kasutajatele tasuta, sest testimise perioodiks bussi validaatoreid ei paigaldata. Testperiood on osaks TLT eesmärgist teenindada hiljemalt aastal 2035 kogu Tallinna ühistransporti elektrijõul.

TLT juhatuse esimees Deniss Boroditš rääkis Autogeeniusele, et kuna elektribuss maksab suurusjärgus 500 000 eurot ja see on kaks korda kallim kui näiteks gaasibuss, siis ilma toetusteta hetkel neid osta ei saaks. Küll aga on hetkel kavas Euroopa Liidu toel teha hange, kus operaatorid saaks hankida 8-10 bussi kaheks aastaks, et saada täpsemaid tulemusi ja testiandmeid.

Kas tavaakud või hoopis superkondensaatorid?

Boroditši sõnul on näiteks Hiina elektribussitööstus juba väga kaugele arenenud ning seal pakutakse busse, mille ametlik sõiduulatus on 400 kilomeetrit, mis võiks reaalsetes oludes tähendada umbes 300 kilomeetrit. Võrdluseks, et gaasibussiga saab hetkel sõita umbes 450 km.

Teine variant on kasutada superkondensaatoritel põhinevat tehnoloogiat, mis laeb akud täis mõne minutiga, aga sõiduulatus oleks siis samuti palju väiksem. Selline lahendus eeldaks vähemalt lõppjaamadesse (hetkel umbes 20 lõpppeatust), võib olla ka vahepeal peatustesse, laadimisvõimaluse ehitamist ehk siis olulisi infrastruktuuri arendusi.

Akud täis umbes 1,5 tunniga

Testibussi laadimiseks kasutatakse hetkel 80 kW võimsusega laadijat, mis täidab kiirlaadimisega akud umbes 1,5 tunniga. Öösel kasutatakse akude tervise huvides aeglast laadimist.

Peale esimest 4 ringi, mille pikkuseks oli kokku 58 km, oli sõidu alguses ees olnud 86% langenud 59% peale. Talvel kasutatakse sõitjateruumi kütmiseks sellel bussil Webasto lisasoojendust, mis töötab siiski diiselkütusega. Buss peaks ideaalsetes tingimustes suutma läbida 180 km, rasketes oludes ja tipptunnil umbes 120 km.

Troll number 4 marsruuti saaks sellise bussiga sõites ja lõunapausi ajal laadides läbida ühel päeval 8 korda, mis ongi ka keskmise trollibussi kordade arv. Viimast ei pea lihtsalt vahepeal laadima.

Akude eluiga sellisel bussil on 7 aastat ja 150 000 km, siis on kolmandik mahutavusest vähenenud.

Esialgu keskendutakse gaasile

Sel aastal jõuavad liinile esimesed biogaasil sõitvad gaasibussid ning järgneva nelja aasta jooksul uueneb suurem osa Tallinna bussipargist. Aastaks 2025 on plaan täielikult loobuda diiselbusside kasutamisest.

„Lähiaastatel jäävad gaasibusside kõrval liinile veel vaid kõige uuemad euro6 saastenormidele vastavad ühissõidukid,” ütles Boroditš.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.