Plaan paigas: Tallinn ostab 76 miljoni euro eest uusi ühissõidukeid

Akubissid tulevad liiklusesse juba mõne kuu pärast.TLT

Pealinn soovib ühistranspordi uuele tasemele viia ning seepärast plaantiakse hankida kümneid uusi ühissõidukeid.

Täpsemalt saadeti Tallinna linnavalitsusest sel nädalal volikogule kinnitamiseks lisaeelarve, mille kohaselt suureneb linnaeelarve kogumaht 9,5 miljoni euro võrra. Eelarvesse lisati investeeringud ühistranspordi veeremi uuendamiseks.

Selle alusel saab hanked korraldada 10 trammi, 30 gaasibussi ja 40 akutrolli ostmiseks ning trollitaristu projekteerimiseks. Abilinnapea Kristjan Järvani sõnul on keskkonnasäästliku ühistranspordiveeremi osakaalu suurendamine Tallinna kindlaks prioriteediks.

“Elektribussid on juba kohale jõudnud ning juba juuni algusest näeb neid igapäevaselt liikluses,” märkis ta. “Peagi jõuavad kohale ka esimesed uued trammid ning järgnevate aastate jooksul vahetame välja kogu trollipargi. Paralleelselt uurime ka võimalusi taotleda Euroopa Liidust keskkonnasäästliku ühistranspordi soetamiseks ja taristu arendamiseks toetusi.”

Suured summad

Tema sõnul astutakse neid samme, et transpordivahendite mõju linna elukeskkonnale oleks minimaalne ning pealinna ühistransport oleks vastavalt liikuvuskavas seatud eesmärkidele aastaks 2035 heitmevaba. Kümne trammi ostmiseks on ettenähtud 35 miljonit eurot. Uued trammid saabuvad umbes kolme aasta pärast ning katavad ära lisanduva liinivõrgumahu vajadused Pelguranna ja Liivalaia tänava suunal.

Gaasibusside soetamiseks on kavandatud 12 miljonit eurot. 30 uut gaasibussi saabuvad orienteeruvalt järgmise aasta keskpaigas ning need hakkavad asendama vanemaid trolle, millest esimesed lähevad liinilt maha juba sellel sügisel.

Ühtlasi jätkab Tallinn trollivõrgu arendamisega. Selleks plaanitakse järgmise 5-6 aasta jooksul rekonstrueerida trollide võrgutaristu ja soetada akutrollid, mille võimekuse erinevus võrreldes tänaste trollidega seisneb selles, et akutrollid saavad läbida linnalises keskkonnas vahemaid ka ilma kontaktvõrguta.

Plaanide kohaselt soetatakse 40 uut akutrolli: 22 liigendtrolli (18-meetrilist) ning 18 normaaltrolli (12-meetrilist). Akutrollide soetamiseks on kavandatud ligi 29 miljonit ja trollitaristu projekteerimiseks ja esimese etapi ehituseks 27,6 miljonit eurot.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.