Kas B-kategooria juhiloaga võib haagissuvilat vedada?

Rubriiki toetab

Haagissuvilad ja matkaautod on suviti eriti populaarsed ka meil. Kui matkaautod on enamjaolt täismassiga alla 3500 kg ning võimaldavad sõita julgelt ka B-kategooria loaga, siis haagissuvilate puhul on asi natuke keerulisem.

Nimelt ei tohi B-kategooria juhiloa puhul sõiduki või autorongi täismass olla suurem kui 3500 kg.

Väiksemate autode puhul ilmselt probleemi ei teki, sest nende külge ei ole mõistlik nagunii väga suurt haagissuvilat kinnitada. Igal juhul tuleb auto tehnilisest passist kontrollida, kui rasket haagist üldse on lubatud vedada. Isegi kui sellega on korras, siis liiga väiksele ja nõrgale autole tekib liigne koormus ja kütusekulu muutub ebamõistlikuks.

Linnamaastur koos suurema haagisega

Kui aga jutt on juba keskmist või suuremat mõõtu linnamaasturist, võib mainitud olukord küll tekkida. Sama kehtib ka muidugi igasuguste muude haagiste korral, kui näiteks on soov vedada treileril oma hobiautot või muud raskemat.

Keskmist mõõtu haagissuvilad on vähemalt 1000 kg täismassiga, pigem paarsada kilo ülegi. Näiteks luksusmaasturiga, mille täismass on 2400 kg, on B-kategooria juhiloaga maksimaalselt lubatud vedada 1100 kg raskust haagist. See seab suvila valikule päris konkreetsed piirid.

Registrimass ja täismass

Kuigi eelmises lõigus rääkisime täismassist, siis tegelikult tuleks vaadata registrimassi, mis samuti tehnilises passis kirjas. Enamjaolt on need samad, kuid mõnel juhul võib täismass olla suurem kui registrimass, ent arvestada tuleb viimast.

Registrimass on juhi, sõitjate ja veosega täisvarustuses sõidukile registreerimisel määratud suurim mass. Registrimassi saame tühimassi ja kandevõime liitmisel. Registrimass määratakse transpordivahendi registreerimisel ja see ei tohi ületada täismassi, mis on määratud transpordivahendi valmistaja poolt. Täismass on alati võrdne või suurem kui registrimass.

Appi tuleb B96

Kui läheb ikka natuke üle 3500 kg, siis sellisteks puhkudeks ongi võimalik omale saada maanteeametist erikategooria B96, mis lubab sõita autorongiga, mille täismass on kuni 4250 kg.

Selleks tuleb tasuda 52 eurot riigilõivu ning minna maanteeametisse eksamile. Tõestate ära, et oskate ka natuke suurema haagisega sõita, ja kategooria ongi käes. Koolitust läbima ei pea, teooriat ka mitte. Kindlasti peab arvestama järjekorraga, et üldse eksamile saada.

Oluline: B96 kehtib ainult Euroopa Liidus ja mujale minemiseks peate 3500-kilogrammist raskema täismassi puhul ikkagi saama BE-kategooria juhiloa, mis tähendab eraldi koolituse läbimist ja suuremad kulutusi.

Siin on ka kalkulaator, mis näitab, kui suure täismassiga haagise võid oma autole panna B- või B96- kategooriaga.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.