Hea nipp

Kas B-kategooria lubadega võib haagissuvilat vedada?

Rubriiki toetab

Haagissuvilad ja matkaautod on suviti eriti populaarsed ka meil. Kui matkaautod on enamjaolt täismassiga alla 3500 kg ning võimaldavad sõita julgelt ka B-kategooria loaga, siis haagissuvilate puhul on asi natuke keerulisem.

Nimelt ei tohi B-kategooria juhiloa puhul sõiduki või autorongi täismass olla suurem kui 3500 kg.

Väiksemate autode puhul ilmselt probleemi ei teki, sest nende külge ei ole mõistlik nagunii väga suurt haagissuvilat kinnitada. Igal juhul tuleb auto tehnilisest passist kontrollida, kui rasket haagist üldse on lubatud vedada. Isegi kui sellega on korras, siis liiga väiksele ja nõrgale autole tekib liigne koormus ja kütusekulu muutub ebamõistlikuks.

Linnamaastur koos suurema haagisega

Kui aga jutt on juba keskmist või suuremat mõõtu linnamaasturist, siis võib mainitud olukord küll tekkida. Sama kehtib ka muidugi igasuguste muude haagiste korral kui näiteks on soov vedada treileril oma hobiautot või muud raskemat.

Keskmist mõõtu haagissuvilad on vähemalt 1000 kg täismassiga, pigem paarsada kilo ülegi. Näiteks luksusmaasturiga, mille täismass on 2400 kg, on B-kategooria lubadega maksimaalselt lubatud vedada 1100 kg raskust haagist. See seab suvila valikule päris konkreetsed piirid ette.

Registrimass ja täismass

Kuigi eelmises lõigus rääkisime täismassist, siis tegelikult tuleks vaadata registrimassi, mis samuti tehnilises passis kirjas. Enamjaolt on need samad, aga mõnel juhul võib olla täismass suurem kui registrimass, aga arvestada tuleb viimast.

Registrimass on juhi, sõitjate ja veosega täisvarustuses sõidukile registreerimisel määratud suurim mass. Registrimassi saame tühimassi ja kandevõime liitmisel. Registrimass määratakse transpordivahendi registreerimisel ja see ei tohi ületada täismassi, mis on määratud transpordivahendi valmistaja poolt. Täismass on alati võrdne või suurem kui registrimass.

Appi tuleb B96

Kui läheb ikka natukeüle 3500 kg, siis sellisteks puhkudeks ongi võimalik omale saada maanteeametist erikategooria B96, mis lubab sõita autorongiga, mille täismass on kuni 4250 kg.

Selleks tuleb tasuda 52 eurot riigilõivu ning minna maanteeametisse eksamile. Tõestate ära, et oskate ka natuke suurema haagisega sõita ja kategooria ongi käes. Koolitust läbima ei pea, teooriat ka mitte. Kindlasti peab arvestama järjekorraga, et üldse eksamile saada.

Ainult Euroopa Liit

Oluline: B96 kehtib ainult Euroopa Liidus ja näiteks Venemaale minemiseks peate 3500 kilost raskema täismassi puhul ikkagi tegema BE kategooria, mis tähendab juba eraldi koolituse läbimist ja suuremad kulusid.

Siin on ka kalkulaator, mis näitab, kui suure täismassiga haagise võid oma autole panna B- või B96- kategooriaga.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.