Kumma osapoole kindlustusega asju peab ajama, kui oled kannatanu?

Foto: Elmo Riig, Sakala / Scanpix Baltics

Rubriiki toetab

Kohustusliku liikluskindlustuse ostmisel on sageli oluliseks argumendiks hind, aga kindlasti vaatavad paljud ka konkreetset kindlustusfirmat. Võib olla on elus olnud mõnega väga hea või vastupidi, väga halb kogemus.

Aga kui toimub õnnetus, siis tasub teada, et tegelikult kannab kulud süüdlase kindlustusandja, aga kannatanu saab ise valida, kas ajab asju oma kindlustuse või teise poole omaga. Kahju hüvitamise mõttes on mõlemad samaväärsed. Kannatanul on võimalus ajada kindlustusjuhtumi asju enda valitud kindlustusandjaga harjumuspäraste teeninduskanalite kaudu.

Aga see pole võimalik alltoodud juhtudel. Sellisel juhul tuleb asju ajada teise osapoole kindlustajaga:

  • nõue esitatakse (kahjust teatatakse) enam kui 30 päeva kindlustusjuhtumist hiljem
  • juhtumi tagajärjel on tekkinud ka isikukahju
  • juhtumis osalenud sõidukite põhiasukoht ei ole Eesti
  • kindlustushüvitise summa ületab eeldatavalt 10 000 eurot
  • kindlustusjuhtumi asjaolud ei ole selged, muu hulgas juhul, kui kahjustatud isik, kindlustusvõtja, kindlustatud isik või kindlustusandjad ei saavuta kokkulepet selles, kes vastutab kahju põhjustamise eest

Kui otsus ei meeldi, siis enam muuta ei saa

Kui kahju kannatanu esitab oma kindlustusandjale nõude, mida see ei pea käsitlema, teavitab oma kindlustusandja sellest viivitamata kahju kannatanut. Sellisel juhul tuleb nõue esitada kahju põhjustaja kindlustusandja vastu.

Kui kannatanu ei ole oma kindlustusandja otsusega rahul, ei ole tal üldjuhul õigust pöörduda sama nõude hüvitamiseks kahju põhjustaja kindlustusandja poole. Sama kehtib ka teistpidi: kui kahju põhjustaja kindlustusandja on teinud kahju hüvitamise või sellest keeldumise otsuse, siis tavaliselt ei saa esitada enam nõuet oma kindlustusandjale.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.