Liiklustarkuse kontroll! Mille kohta käivad need kolm sõna – kainelt, üksi ja rahulikult?

Rubriiki toetab

Mullu toimus kergliikuritega 223 liiklusõnnetust. Tänavu on õnnetusi juhtunud juba üle 40 ja neist 14 juhul on kergliikurijuhid olnud alkoholi mõju all. Kõikidest õnnetustest kolmveerand on ühesõidukiõnnetused, kus elektritõukeratta juht on kukkunud.

Transpordiamet koos kahe Eesti kõige suurema elektritõukeratta rendiettevõttega kutsuvad sel hooajal liiklusohutuskampaaniaga “Kui tõuksiga, siis kainelt, üksi ja rahulikult” liiklejaid üles ettevaatlikkusele ja sõites teistega arvestama.

Sageli on nende kukkumiste taga suur sõidukiirus, valed sõiduvõtted, ootamatu takistus teel või alkoholijoove. Transpordiamet koos Bolti ja Tuulega soovitavad elektritõukerattaga sõites järgida parempoolse liiklemise reegleid ning sõitmise ajal kanda ka alati kiivrit.

Kui tõuksiga, siis kainelt!

Ühegi sõiduki juhtimisega ei käi kokku alkohol. Kahjuks kipuvad elektritõukeratta juhid seda unustama ning seetõttu oli lausa 30% eelmisel aastal kergliikuriga õnnetusse sattunud sõitjatest alkoholijoobes. Alkohol annab liigse enesekindluse, vähendab juhi reaktsioonikiirust ja koordinatsioonivõimet ning halvendab kiiruse-, aja- ja vahemaataju.

Kui tõuksiga, siis üksi!

Mitmekesi sõitmine takistab juhi vaatevälja, sõidu ajal tasakaalu hoidmist ja segab juhti liiklust jälgimast. Eriti ohtlik on sõita tõukerattal koos lapsega, kellel puudub võimalus sellest turvaliselt kinni hoida. Mitmekesi kergliikuril sõitmine on üks ohtlikumaid tegevusi, sest see viib paigast tasakaalu ja limiteerib juhtimisvõimekust.

Kui tõuksiga, siis rahulikult!

Elektritõukeratta maksimaalne lubatud kiirus on küll 25 km/h, kuid kiiruse valikul tuleb alati arvestada teeoludega (kate, laius, teel olevad puulehed või liiv) ja asjaoluga, et teisi liiklejaid ei tohi liiga suure kiirusevaliku tõttu ohustada. Seetõttu tuleb jalakäijate läheduses hoog maha võtta ja sõita sellise kiirusega, mis nende tempost oluliselt ei erine.

Elektritõukerattaga tohib ülekäigurada sõites küll ületada, kuid tehes seda kiiremini kui jalakäija tavakiirusel, ei jää kergliikurijuhil endal ega ka mootorsõidukijuhil piisavalt aega reageerimiseks ega peatumiseks. Kõige ohutum on ületada teed jalakäijana, tulles tõuksilt maha.

Kui tõuksiga, siis paremal!

Elektritõukerattaga tuleb kõnniteel ja jalgrattateel liikuda paremal pool.

Peale õigel teepoolel paiknemise ja kiiruse vähendamise, on vajalik ka endast enne möödasõitu märku anda. Ohutuks möödumiseks võiks hoiatuseks kasutada signaalkella, vähendada hoogu ja planeerida möödasõiduks piisav külgvahe. Seda juhuks, kui see, kellest mööda sõidetakse, peaks kergliikurile vahetult enne möödasõitu ette astuma.

Kui tõuksiga, siis kiivriga!

Alla 16aastastel jalgratturitel ja kergliikuriga liiklejatel on kohustus sõites kiivrit kanda. Kuna elektritõukeratas on pigem linnakeskkonda mõeldud sõiduk, kus liiklustihedus on kõrge, soovitame ka täiskasvanutel alati kiivrit kanda.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.