Õpetlik juhend: kuidas ära tunda autoärikat?

Rubriiki toetab

Kujutage nüüd ette, et olete oma neljarattalise sõbra müügiks hoolikalt ette valmistanud. Värv läigib laitmatult, mootor nurrub ühtlaselt ning salongis valitseb värske keemilise puhastuse aroom. Müügiportaali kuulutust riputades tundub kõik väga hea olevat – kuniks saabub postkasti kuulus kiri: “Tere, saame pakkuda kuni 500 euro!”

Lubage tutvustada – autode kokkuostjaid ja edasimüüjaid – ehk maakeeli roimaärikad. Mõned neist ei soovigi oma kavatsusi varjata, teised jälle proovivad seda tööd teha kulisside tagant diskreetselt teha. Meetodid on erinevad, ent toome siinkohal välja mõned levinumad.

Kuidas ärikat ära tunda internetis?

Avame mõne suvalise Facebooki automüügigrupi ning näeme, et ostukuulutuste arv ületab mitmekordselt müügikuulutuste arvu. Tõenäoliselt on seal pilt Audi A8 keskkonsoolist, mis lihtsalt upub kulutamist nõudvate 500-euroste kupüüride alla. Plusspunktid, kui seal on ka ärika käsi kuldse käekellaga.

Tekstis lubatakse ületada sinu 2000. aasta Ford Mondeo nimel kõik seitse maad ja merd ning osta ta olenemata seisukorrast ära. Ärikad tunnevad turgu ning teavad, mis läheb kiiresti ja hea hinnaga müügiks, seega kõige “normaalsema” hinna saad sa nende käest vaid mõnd paremas korras Saksa päritolu masinat pakkudes.

Laitmatus korras haruldane Honda? Üle 500 euro ei tasu eeldada. Nahksisu ja ülevaatusega päevinäinud 5. seeria?  Tuhatviissada ja oleme juba liikvel!  Viimane kehtib veel enne talvist perioodi, kui tagaveolised on hinnas.

Kui ärikas võtab ise ühendust, siis on levinud hinnatingimisega seotud sõnumid “Tulen oma aku ja velgedega järgi, siis teed alla?” stiilis sõnumid. Vahel võib pakkumisi ignoreerides ilmuda postkasti sarnaseid hinnaga üles-alla mängivaid sõnumeid sama inimese käest, kuid eri kasutajate alt.

Kuidas ärikas autot ostma tuleb?

Ärikad tulevad harva üksi kohale. Tavaliselt on nendega kaasas sama “ametit” pidav härrasmees või mõni tuttav mehhaanik, seda muidugi juhul, kui kokkuostja on finantsgeenius aga tehnikast suurt midagi ei jaga.

Kohtumispaika ilmub tavaliselt 10-20 aasta vanune tumedates toonides Saksa luksusauto, reeglina on tegu F10-seeria BMW-ga või mõne S-juppidega kaunistatud Audiga. Läbivad tundemärgid välja astuval isikul on must firmamärgiga sulejope, Olerexist ostetud päikeseprillid ning siilisoeng. Aeg-ajalt võib kohata ka üsna üleolevat käitumist.

Edukas ärikas võib tõenäoliselt kohale ilmuda sellise masinaga. Foto; Pixabay

Peatselt asuvad nad autot üle vaatama, mistõttu tuleb olla ülimalt ettevaatlik ning jälgida mida nad tegelikult teevad. Kapotialust “kontrollides” võidakse hoopistükis midagi lahtiühendada või katki teha ning proovisõidul ilmneva rikke tagajärjel omaniku ahastuse arvelt summat alla tingida.

Uuema auto puhul võidakse lahti ühendada üks lugematutest anduritest, mis kohe veakoodide armaada sinu displeile toob. Õnneks tuleb selliseid asju ette üsna harva.

Ja siis tullakse tingima kõikvõimalike asjade arvelt, alates sellest et käigukanginupp on kulunud, kuni väljamõeldud vigadeni (korras auto puhul!). Järjekordne näide elust enesest: paar BMW peale spetsialiseerunud ärimeest tulid ostma Lexus IS 200’t, ent soovisid alla tingida sest tegu oli “pre-facelift” autoga. Reaalsuses ei tehtud antud mudelile kordagi mudeliuuendust ehk facelifti.

Müüja peab olema lihtsalt kindlameelne, teadlik ning vankumatu, sest kui ärikas tegelikult autot tahab siis ta ikkagi ostab selle.

Ärika käest auto ostmine ei pruugi olla nii hull

Ostetud auto paisatakse müüki kahe-või kolmekordse hinnaga ning sinna sisse arvestatakse tingimisruum. Kuulutused on olemuselt väga lihtsad: pildid on tehtud kohaliku mündipesula ees kaheldavate nurkade alt, info koosneb peamiselt lisadenimistust ning seisukorra kohta öeldakse vaid, et esineb iluvigu ning muidu töötab. Vahel võib isegi tegelikult nii olla..

Kindluse mõttes võib ka vaadata ümberkirjutamise ajalugu läbi transpordiameti E-teeninduse, ent see ei pruugi midagi tähendada. Enamasti ostavad ärikad auto ära ning proovivad sellest ka sama kiiresti lahti saada, nurudes enne ostu müüjalt ümberkirjutamisaja pikendust nädala-kaheni.

Ärika käest ostmine ei ole tingimata alati muidugi tabu. Võib (isegi päris tihti) juhtuda, et ostujärgse nädala jooksul on osav müügimees tänu oma varuosapoodide kontaktidele sinu tahetud Mersu vead kõrvaldanud ning auto tegelikult sõidabki nagu unistus. Aga oled sa valmis seda riski võtma?

Lugu ilmus esmakordselt 2019. aastal.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.