Sel aastal on roolist tabatud üle 3000 lubadeta juhi, paljud neist “harjutavad” eksamiks

Politsei aja säästmiseks tehakse sellest aastast väiksema rikkumise eest süüdlasele (tema nõusolekul) trahv pabereid määrimata ja senisest mitu korda kiiremini. Foto: Stanislav Moshkov
Foto: Stanislav Moshkov

Rubriiki toetab

Sellel aastal on politsei liiklusest kõrvaldanud juba rohkem kui 3000 juhti, kellel puudub vastava kategooria mootorsõiduki juhtimise õigus. Neist üksjagu on neid, kelle politsei kõrvaldas roolist esmakordselt.

Esmakordselt kõrvaldatud juhid toovad sageli põhjuseks iseseisva harjutamise varsti toimuvaks transpordiameti sõidueksamiks. Tagajärjeks on aga see, et lisaks karistuseks määratavale rahatrahvile (kuni 800 eurot või arest) on „vahtralehti“ soovival isikul vähemalt aastaks piiratud eksamile minek.

Selleks, et „õppesõitu“ tegevad juhid teaksid, millised on sellise teo võimalikud tagajärjed, siis järgnevalt väike selgitus:

  • auto ja mootorratta juhtimisõigus ning esmane juhiluba väljastatakse isikule, kes ei ole karistatud juhtimisõiguseta sõitmise, liiklusõnnetuse põhjustamise, alkoholi piirmäära ületamise, peale liiklusõnnetust alkoholi tarvitamise, kiiruseületamise, peatumismärguande eiramise, liiklusõnnetusest mitteteatamise, liiklusõnnetuse sündmuskohalt põgenemise eest ja ei oma karistust liiklusalase kuriteo toimepanemise eest.
  • karistusregistri seaduse kohaselt kustutatakse karistusandmed registrist ja kantakse arhiivi, kui väärteo eest määratud rahatrahvi tasumisest on möödunud üks aasta
  • mootorsõiduki omanik, valdaja või juht ei tohi lubada mootorsõidukit juhtima isikut või anda juhtimist üle isikule, kellel puudub vastava kategooria mootorsõiduki juhtimisõigus ning võimalik rahatrahv sellise rikkumise eest on kuni 100 trahviühikut, s.o 400 eurot.
  • kui sul on soov iseseisvalt sõitmist harjutada, leia sõber/lapsevanem jne, kes on nõus sind juhendama. Juhendajal peab olema vastava kategooria mootorsõiduki juhiluba vähemalt viis aastat.
  • juhendajal ei tohi olla kehtivat karistust mootorsõiduki joobeseisundis või alkoholi piirmäära ületavas seisundis juhtimise eest ega liiklusnõuete sellise rikkumise eest, mille eest liiklusseadus näeb ette mootorsõiduki juhtimisõiguse äravõtmise.
  • juhendaja tunnistuse väljastab transpordiamet kehtivusega 12 kuud. Juhendaja võib juhendada sõidupraktikat üksnes isikul, kelle nimi on märgitud juhendaja tunnistusele või kantud liiklusregistrisse.

Võta kaasa nõuetekohaselt täidetud koolituskursuse õpingukaart koos märkega teeliiklusesse lubamise kohta või koolituskursuse tunnistus, isikut tõendav dokument, paigalda sõidukile eest ja tagant nähtav õppesõiduki tunnusmärk, KEHTIVAT juhendajatunnitust omav isik kõrvalistmele ja ongi kõik tingimused iseseisvaks harjutamiseks loodud.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.