Sõidad laps süles? Kas teadsid, et turvapadja avanemiskiirus võib olla kuni 320 km/h

Fotod: Politsei

Rubriiki toetab

Ühes Eesti Facebooki autogrupis jagati hiljuti pilti, kuidas linnaliikluses istus juhi süles väike laps. Seetõttu tasub meenutada liiklusjärelevalve keskuse poolt mõni aeg tagasi jagatud karme fakte.

  • õnnetusse sattudes täitub sõiduki turvapadi ~0,05 sekundiga, padja avanemiskiirus võib olla kuni 320 km/h
  • turvapadi võib avaneda juba sõiduki liikumiskiirusel 15-25 km/h ja olenevalt tootjast võib kiirus sõltuda ka sellest, kas turvavöö on kinnitatud või mitte
  • juhi turvapadja mahutavus on 60-80 liitrit ja kõrvalistuja turvapadja mahutavus 130-160 liitrit

Isa süles roolist kinni hoides sõitmine võib lapse jaoks olla tegevus, mis jääb pikaks ajaks meelde. See oleks mõistetav, kui seda tehakse hoovis/põllul, kuid kohatud on selliseid „roolikeerajaid“ nii Tallinna kesklinnas kui ka talvisel ajal klaaslibedal ja tiheda liiklusega maanteel

Sõiduauto esiistmel tohib last üldse sõidutada ainult siis, kui ta on turvavöö või turvaseadme abil nõuetekohaselt kinnitatud. Kui lapse pikkus ei võimalda teda sõiduki või turvavöö tootja nõuete kohaselt kinnitada sõiduki turvavööga, tuleb lapse sõidutamisel sõidukis, millel on turvavööd, kasutada tema pikkusele ja kaalule sobivat turvaseadme tootja nõuete kohaselt kinnitatud turvaseadet.

Lapse areng ei võimalda veel liiklusolusid terviklikult hinnata ja seetõttu vastutab lapse turvalisuse eest nii lapsevanem kui sõidukijuht.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.