Spetsialisti sõnul kaotab hooldamata autokonditsioneer iga aastaga 10% jõudlusest

Konkreetne ja mugav: kliimaseadet saab reguleerida nuppudest, mitte ekraanilt. Foto: Pille Russi
Foto: Pille Russi

Rubriiki toetab

Konditsioneeriprobleemidega satuvad inimesed hooldusesse tavaliselt siis, kui salongiventilaator enam külma õhku ei puhu, mis tähendab, et konditsioneerisüsteemist on külmaaine ära kulunud. Aru saab sellest eriti hästi muidugi siis, kui saabub järjekordne kuumalaine.

Tegelikkuses võiks regulaarse autohoolduse käigus lasta konditsioneeri aastas korra kontrollida igal juhul, sest konditsioneer aitab autost lisaks soojusele niiskust välja saada ning töökorras seade on klaaside puhtaks saamiseks oluline ka sügisel ja talvel, ütleb Topauto teenindusjuht Dan Mustjatse.

“Praegu tuleb iga päev keegi küsima, kas me saame konditsioneeri hooldada ja uuesti külmaainega täita, mis näitab, et inimestel jääb konditsioneeri hooldus tihti viimase hetke peale,” rääkis Mustjatse. “Kui aastas korra või isegi kaks konditsioneeri hooldada, saab tagada, et selle jõudlus on maksimaalne, sest ilma hoolduseta võib konditsioneer iga aastaga kaotada keskeltläbi 10% oma jõudlusest.”

Mustjatse sõnul tähendab auto konditsioneeri hooldus lisaks külmaaine lisamisele veel süsteemi puhastamist ja õli vahetust, sest kui nende töödega hiljaks jääda, võivad konditsioneeri pumbad kinni jääda ning hooldusest saab juba kallim remont. Korralikud esindused viivad enne süsteemi külmaainega täitmist läbi lekkeid tuvastavad vaakumtestid ning valikus on erinevad täitegaasid.

Veeloik auto all

“Mõnikord näevad inimesed kuuma ilmaga auto all veeloiku ja mõtlevad, et konditsioneer lekib, aga tavaliselt on tegu kondentsveega, mis tekib külmade torude ja kuuma õhu kokkupuutel,” selgitas Mustjatse. “Küll on aga põhjust konditsioneeri leket kahtlustada, kui hiljuti täidetud konditsioneeri korral ventilaatorist üldse külma õhku ei puhu.”

Neile, kes soovivad suvepalavuses seisnud autot kiirelt maha jahutada, soovitab Mustjatse esmalt aknad või pargitud sõiduki uksed lahti teha, et kõige palavam õhk autost välja lasta. Seejärel panna autouksed kinni ning lasta kliimaautomaatikal mõni minut tegutseda, et salong kiirelt maha jahutada. Seejärel tuleks konditsioneer seadistada sõidu ajaks normaalsele temperatuurile.

“Suvise külmetuse üks enam levinud põhjuseid on liiga külm õhk, mis puhub autosolija näole või rinnapiirkonda. Kui auto on maha jahutatud, on mõistlik sõita sisetemperatuuriga 23-25 kraadi, mis ei ole liiga soe, aga kindlasti mitte ka jääkülm,” õpetas Mustjatse.

Topauto teenindusjuht paneb inimestele südamele, et konditsioneer ei ole hooldusvaba, nagu paljud usuvad, aga kui selle seisukorral regulaarselt silm peal hoida, saab endale lihtsa vaevaga tagada hea jahutuse ja auto sisekliima.

Populaarsed lood

uudis

Otseblogi: Martin Rump Spa 24-tunni sõidul

Uuendame seda artiklit terve nädalavahetuse jooksul kommentaaridega Autogeeniuse ja Martin Rumpi poolt. Värskendage veebibrauserit või tulge lihtsalt aeg-ajalt tagasi, et vaadata kuidas Spa 24h sõit edeneb.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.