Circle K prognoos ütleb, et bensiini hind pigem tõuseb

Kui diiselautoga sõita vähe, tasub kindluse mõttes tankida FAMEta kütust, sest see säilib kauem stabiilsena ega hakka bioloogiliselt lagunema ning paaki bakterilima kasvatama. Foto: Panthermedia
Foto: Panthermedia

Nädala jooksul on Brenti toornafta hind liikunud vahemikus 85–87 USD/b. Nafta hinnale avaldavad mõju geopoliitilised konfliktid Ukrainas ja Lähis-Idas ning prognoos, et globaalne naftatoodete nõudlus ületab pakkumist.

„Nädala jooksul on toornafta hind maailmaturul liikunud vahemikus 85–87 USD/b. Viimase kahe nädala jooksul on mootoribensiini sisseostuhind koos valuutakursi muutusega tõusnud ligi 10% ja diislikütuse hind üle 2%. Erinevate analüüsimajade hinnangutel on tõenäoline, et bensiini hinnatõus maailmaturul lähtuvalt hooajalisest nõudluse kasvust lähiajal pigem jätkub, diislikütuse osas prognoositakse pigem stabiilsemat taset,“ ütles Circle K Eesti mootorikütuste hinnastamisjuht Indrek Sassi.

Maailmaturul tõstab nafta hinda Sassi sõnul see, et globaalne naftatoodete pakkumine on väiksem kui nõudlus. „Viimase EIA (US Energy Information Administration) prognoosi kohaselt kasvab 2024. aastal nõudlus naftatoodete järele 102,43 miljoni barrelini päevas, samas toodangumahu prognoos on käesolevaks aastaks 102,16 miljonit barrelit päevas,“ märkis Sassi.

Ikka Venemaa ja Lähis-Ida

Turgudele lisavad pingeid ka geopoliitilised konfliktid Ukrainas ja Lähis-Idas. „Näiteks on ukrainlaste edukad rünnakud Vene naftatööstusele kärpinud selle võimekust u 15% võrra ning sundinud Venemaad kehtestama bensiini väljaveo piirangud,“ selgitas Sassi.

Globaalset nõudlust suurendab ka see, et India rafineerimistehased, mis on seni olnud suurimad Vene nafta ostjad, otsivad kehtestatud sanktsioonide tõttu asendust Vene toornaftale. Samal ajal kui eelnimetatud põhjustel on naftatoodete nõudlus suurenenud, on pakkumine OPEC+ tootmispiirangute tõttu vähenenud.

Toornafta hinda maailmaturul hoiavad aga Sassi sõnul tagasi USA dollari kallidus ja jätkuvalt kõrged intressimäärad. „Kõrgete intressimääradega püütakse tagasi hoida majanduse ülekuumenemist, kuid samal ajal vähendab see nõudlust nafta järele, mis omakorda mõjutab ka nafta hinna kujunemist,“ rääkis Sassi. Lisaks sellele mõjutab tema sõnul nafta hinda laovarude muutus: läinud nädalal kasvas USA toornafta laovaru 9,3 miljoni barreli võrra, samas kui analüütikud ootasid langust suurusjärgus 1,2 miljoni barrelit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.