Uus Dacia Duster tuleb täiesti uue disaini ja moodsama tehnoloogiaga

Dacia esitles lõpuks ometi kolmanda põlvkonna Dusterit ja kui eelmine mudel oli väliselt esimesega üsna sarnane, siis nüüd on oodata suuri muutusi.

Tänaseks on Dacia Dusterit toodetud 2,2 miljonit ühikut ning mullu oli tegemist Euroopa enimmüüdud maasturiga. Soodus hind mängis edus olulist rolli ning Dacia lubaduste kohaselt peaks ka uus versioon jääma samasuguseks mõistliku hinnaga rahvamaasturiks.

Samal ajal tulevad uue põlvkonnaga märkimisväärsed muutused nii väljas kui kapoti all. Renault’ CMF-B platvormil baseeruv auto on niisiis samal alusel nagu vennad Jogger, Sandero ning teised, aga oluliselt jõulisema disainiga. Samuti lubab platvorm hübriidajameid kasutada.

Uus nägu

Dacia väitel on auto väljast minimaalselt pikem, kuid pagasile (kuni 472 liitrit) ning reisijatele jääb oluliselt rohkem ruumi. Väidetavalt tuleb seda juurde just tagumise jalaruumi ja ees ka laiuse osas. Samuti peaks inimesteni kanduma vähem teevibratsiooni.

Esimest kordas üle pikkade aastate on Dusteril täielikut muudetud nii esi- kui tagatulesid, kusjuures mängitakse margi signatuurina rakendatud Y-kujuga. Õhutusavadega on ka rattakoopad õige laiaks aetud.

Samas saab autole lisavarustusena hankida põhjaalust kaitsva komposiidist kaitseplaadi. Samast materjalist tehakse ka eesmise põrkeraua elemente ning küljekarbi kaitseplaate. Rõhk jääb maastikuvõimekusele aga ka tehnilise poole pealt.

Maastikule ja matkale

Nelivedu suunaval Terrain Control süsteemil on viis sõiduseadet. Automaatrežiimis jagatakse esi- ja tagasilla jõud vastavalt ratta haardumisele ja kiirusele. Eco reguleerib ise aga ka kliimaseadet ja muud, et kütust säästa.

Snow optimeerib trajektoori libedatel teedel spetsiifiliste ESC ja libisemisvastaste seadistustega. Pehmele maastikule on ka spetsiaalne liiva- ning mudarežiim. Vanast Dusterist tuttav Offroad-režiim sai aga täienduse ning ei võimalda enam mõlemat silda püsivalt vedama panna, vaid jaotab ise oma tarkusega jõudu esi- ja tagarataste vahel.

Dacia tuleb ka turu ühe kõrgema kliirensiga – 217 mm. Lisana pakutakse automaatset piduritega allamäge kiiruse reguleerimise võimalust. Infosüsteem kuvab maastikul olulist teavet – näiteks kallet – ning eelmainitud kaitsepaneelid peaks raskel maastikul kere turvama.

“Elustiili-vidinatena” pakutakse Dusteriga ka Sleep Pack’i, mis sisaldab pagasiruumi sobivat voodit, kandikulauda ning panipaika. Salongi võib lisada ka Dacia YouClipi, mis lubab digividinaid turvaliselt hoida. Katuseraam kannab aga kuni 80 kg raskust koormat.

Tuleb ka hübriid

Diiselmootorit kahjuks enam ei tule, aga Dusteri ajamite valikusse lisandus hübriid, mis koosneb 1,6-liitrisest 94 hj bensiinimootorist, kahest 49 hj elektrimootorist, sidurita automaatkäigukastist ja 1,2 kWh akust. Regeneratiivne pidurdus võimaldab Dacia väitel kuni 80% linnasõidust elektri toel kulgeda.

TCe 130 ühendab aga 1,2-liitrise turboülelaaduriga bensiinimootori ning 48 V poolhübriidmootori jõu. Viimane aitab käivitumisel või kiirendamisel sisepõlemismootorit, vähendades veidi kütusekulu. Aku on seal 0,9 kWh. Jätkuvalt jäi valikusse ka ECO-G 100 ehk LPG-variant, millel on 50 liitrine gaasipaak.

Digivärk

Tehnoloogilistest vidinatest pakutakse nüüd 10-tollist ekraani koos Android Auto ning muu vajalikuga ja 3,5-tollist juhi infoekraani analoognäidikute kõrval. Kõrgematel varustustasemetel on saadaval ka 7-tolline värviline digi-armatuurlaud ning juhtmeta laadija.

Elektriline käsipidur tuleb standardvarustusse, samuti automaatsed lähituled. Juhti hakkavad abistama erinevad turvalahendused, milledest nüüdseks enamik on juba kohustuslikud: automaatne hädapidurdus, liiklusmärkide tuvastamine ja kiiruse ületamise hoiatus, tagumine parkimisabi, hädaseiskamissignaal, sõidurajalt lahkumise hoiatus, sõiduraja hoidmise abi, juhi tähelepanu hoiatus ja hädaabikõned.

Dusteri neli taset

Varustustasemeid on kokku neli. Duster Essential saab meediasüsteemi, fikseeritud katusereelingud, 6 turvapatja, tagumise parkimisradari ja muud. Expressionil tulevad lisaks 17-tollised valuveljed, 7-tolline digitaalne armatuurlaua, 10,1-tollise puuteekraani, juhtmevabad telefonirakendused ja tagurduskaamera.

Extreme lisab modulaarsed katuselatid, pestava sisepolstri, kummist põranda- ja pakiruumi matid, automaatse kliimaseade ja eelmainitud YouClipi. Journeyga tulevad kaasa veel 18-tollised valuveljed, udutuled, käed-vabad võtmekaart, elektriline seisupidur, juhtmevaba laadija, navi ja korralikum helisüsteem.

Uue Dusteri hinnakiri ja tellimine avatakse veebruaris ja autod jõuavad suveks 2024

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.