Loll liiklussõlm

Sellel ristmikul kehtib reegel, mida enamik ei tunne ja millest vähesed peavad kinni

Olukord: tuled mööda Toompuiesteed Balti jaama poolt Tõnismäe suunas ja tahad pöörata paremale, Tehnika tänavasse. Vaatad, et lisasektsioonis põleb roheline nool, mis seda lubab. Vedas.

Viskad korraks pilgu Pika Hermanni tornis lehvivale lipule, alustad pööret kui äkki… Tõnismäe poolt tuleb suure hooga auto, sooritab vasakpööret ja ei kavatsegi sulle teed anda. Napilt saate pidama, vehite kätega, signaalitate, hea et kakluseks ei lähe. Miks? Kuidas? Mis tal viga on! Ta pööras ju vasakule!

Kui liikluskorraldusvahendid just muud ei näita, on paremale pööramine alati suhteliselt lihtne manööver ja eesõigusega. Välja arvatud Toompuiestee ja Tehnika tänava ristis, sest:

 LS § 58 punkt 4. Kui juht sõidab lisasektsioonidega  foori rohelise tule suunas ajal, mil põhisektsioonis põleb punane või kollane põhituli, peab ta andma teed mistahes teisest suunast sõitvale juhile.

Autokooli juht Aire Tammik selgitab:

Liginen Balti jaama poolt mööda Toompuiesteed ja soovin pöörata paremale Tehnika tänavale: põhifooris põleb punane ja lisasektsioonis roheline parempöörde foor, siis pean andma teed vastassuunast vasakpööret tegevale sõidukile, kes pöörab Toompuiesteelt vasakule, Tehnika tn-le.

Liginen Tõnismäelt mööda Toompuiesteed ja soovin teha vasakpöörde Tehnika tänavale: vasakpöörde tohin teha siis, kui põhifooris põleb roheline foor ja lisasektsioonis põleb roheline nooltuli.

Kui põhifooris põleb punane ja lisasektsioonis roheline noolega foor, siis on vasakpööre lubatud ainult siis, kui vastassuunast Balti jaama poolt ei ligine sõidukit, mis soovib teha parempööret Toompuiesteelt Tehnika tänavale või sõidab otse.

Ülaltoodud fotol ütleks tavaloogika, et beežil paremale pööraval Hondal on õigus, aga tegelikult peab ta läbi laskma vasakule pööravad autod.

Tunnistage ausalt, kas te teaksite seda reeglit, sattudes sellisesse olukorda esmakordselt?

Selliseid ristmikke on väga vähe ja esimese hooga ei suutnud keegi meile öelda, kus sarnast korraldust kohata võib.

Vaatlus kinnitab probleemi tõsidust

Piisas vaid paarikümnest vaatlusminutist, et saada selgeks üks kurb tõsiasi – kuigi liiklusseaduses on see kirjas, siis enamikes juhtides tekib seal segadus.

Kes on selle erilahendusega kursis, lähevad julgelt vasakpööret tegema, ehmatades sellega parempöörajaid.

Kes aga tunnevad seda seadusepügalat paremalt poolt tulles, annavad vasakpöörajatele ilusti õiguse, mis tekitab samuti segadust, sest paljud ei oska sellist õigust oodata ning jäävad omakorda ootele.

Õnnetustest päästab ilmselt see, et kiirused ei ole seal suured, seetõttu ei ole kahjunumbritel põhinevat vajadust liikluskorralduse muutmiseks.

Vasakpööret sooritaval mustal sõidukil on eesõigus, isegi kui vastassuunast tuleks auto, mis sooviks parempööret teha.

Kas halb korraldus või lollid inimesed?

Tekib küsimus, et kui on reegel, mida valdav inimesi ei tea, siis kas inimesed on süüdi või on tegu halva liikluskorraldusega?

Küsisime sellise kummalise lahenduse kohta kommentaari nii linnavalitsusest kui ka erinevatelt spetsialistidelt.

TTÜ transpordiplaneerimise professori Dago Antovi sõnul on tegemist tõenäoliselt lihtsalt iganenud lahendusega, mida pole veel jõutud muuta.

“Viimastel aastatel ei ole enam soositud lisasektsiooniga fooride kasutamist, kõigil uuematel lahendustel on see küsimus reguleeritud eraldi täispöördefooride sektsiooniga (noolega punane-kollane-roheline), mis toob kaasa ka suurema selguse juhtidele,” selgitas Antov.

Tallinna linn probleemi ei näe

Tallinna Transpordiameti juhataja Andres Harjo viitas liiklusseaduse 58. paragrahvile ning ütles, et selline lahendus on vajalik läbilaskvuse suurendamiseks.

“Liikluskorraldaja eeldab liikluse korraldamisel, et liiklejad saavad aru ja täidavad liiklusseadusega kehtestatud reegleid. Kahju, kui liiklejad autokoolis õpitut hilisemalt meelde ei tuleta,” lisas Harjo.

Rahvusvahelised nõuded

Maanteeamet liiklusekspert Villu Vane ütles telefonitsi, et ilmselt on tegu rahvusvahelisest konventsioonist tuleneva eeskirjaga (liiklusseadus tuleneb Viini konventsioonist), mida muuta ei saa.

Ehk, et ei ole võimalik ainult Eestis selline reegel ära kaotada. Küll aga on võimalik vajadusel muuta liikluskorraldust, et sellise reegli rakendamise vajadust ei tekiks.

Segadus tekkis Tehnika tänava muutmisel

Tallinna linnas liikluskorraldusvahenditega tegeleva ettevõtte AS Signaal TM fooriosakonna juhataja Peeter Toon ütles, et see olukord muutus segaseks peale seda, kui Tehnika tänaval tehti kahe sõiduraja asemel üks ja lai. Varem suundusid vasakpöörde tegijad oma ritta ja parempöörajad oma ritta ning kõik toimis väga sujuvalt.

Signaal on Toomi sõnul Tallinna linna tähelepanu probleemile ka juhtinud, aga otsus ja tellimus liikluse ümberkorraldamiseks peab tulema linnavalitsuselt.

Jääme lootma, et pigem varem kui hiljem sealne liikluskorraldus juhtidele arusaadavamaks muudetakse. Seniks aga olge ettevaatlikud ja tuletage meelde liiklusseaduse paragarahv 58 punkti 4.

Loll liiklussõlm on rubriik, kus me juhime tähelepanu kehvasti, keeruliselt või veidralt lahendatud kohtadele Eesti liikluses. Saada meile kirjeldus mõnest sellisest kohast aadressile auto@geenius.ee ja me kirjutame sellest!
Märksõnad: , , ,

Üleskutse

Aita meil Autotundi teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan saadet Kuulan Autotundi

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.