Uus lisavarustus: BMW testib R 1300 GS-i peal automaatset käiguvahetust

BMW testib uusi funktsioone.Foto: BMW

Rubriiki toetab

BMW tahab tuua midagi uut oma mootorratastele ning nüüd avalikustas firma “Automated Shift Assistant” (ASA) süsteemi, kus sõitja saab ise valida, kas ta tahab kasutada poolautomaatset või täiesti automaatset käiguvahetust.

ASA süsteemiga tsiklitel ei ole siduriheeblit ning selle asemel tuleb sõitjal valida D- ja M-režiimi vahel, millest esimene on täiesti automaatne ja teine lubab ise käike valida. Süsteem sarnaneb Honda DCT-ga.

BMW sõnul on nad ASA kallal töötanud viis aastat ning ettevõtmise siht oli arendada praegu kasutusel olevast quickshifter’ist täiesti automaatne käigukast, millel saab ise soovi korral käike vahetada.

Mõlemal juhul on siduri kasutamine automaatne ning vasaku jala juures olev käiguvahetuse pedaal on tegelikkuses vaid elektrooniline lüliti.

Terve süsteem ongi sisuliselt tavaline mootorratta käigukast, mis on arvuti poolt kontrollitud ja kus elektroonilised aktuaatorid teevad neid liigutusi, mida muidu teeks sõitja sidurdades ja käiku vahetades. Kohalt startides valib mootorratta aju ise, kui palju sidurdamist on vaja.

BMW sõnul käitub käigukast eri sõidurežiimide puhul erinevalt. Seega vahetab ratas erinevalt käike sõltuvalt sellest, kas parasjagu on tsikkel off-road, vihma või sport režiimi peal.

Intervjuus portaaliga MCN ütles projekti juht Reiner Fings, et alguses oli ASA süsteemil olemas ka vana kooli siduriheebel, kuid töö käigus otsustasid arendajad, et seda ei ole vaja ja see eemaldati.

Fings lisas, et ühel päeval võivad mootorratta juhtraua küljes olla labad või nupud käikude vahetamiseks, sarnaselt sellele, nagu praegu on paljudel automaatkastiga autodel.

Süsteemi üks puudujääk on see, et kui rattal saab aku tühjaks, siis ei saa seda enam käima lükata. Teisalt tuleb süsteem ühe vargusevastase lisaga, kus tsiklile on võimalik panna käik sisse nii, et seda ei ole võimalik ilma süütevõtit sisestamata välja võtta.

Süsteem tuleb turule lisavarustusena, lisab mootorrattale umbes 2,1 kg kaalu juurde ja maksab ligikaudu 1000 eurot. Süsteem jõuab turule aasta teises pooles, kuid BMW pole öelnud, mis tsiklitele see täpselt tuleb. Teada on vaid seda, et 1300-kuupsentimeetrised boksermootorid on esimeste seas.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.