Automaksu “loogika”: sama auto, mootor ja täismass, aga maksuvahe on viiekordne

MTÜ Klubi Eesti Karavan saatis rahanduskomisjonile kirja, kus toovad välja väga ebaloogilise ja ebaõiglase lähenemise automaksu kujundamisel.

Nende sõnul on nad automaksueelnõu ettevalmistamise ajal püüdnud nii rahandusministeeriumile kui ka riigikogu rahanduskomisjonile oma vaatenurka ja oma sektori eripära seletada, aga kuulda neid ei võetud. Sellisel kujul automaksu seaduse vastuvõtmine suretaks nende sõnul kogu selle turu 5–10 aastaga välja.

Teema näitlikustamiseks toodi välja keskmise matkaauto (Fiat Ducato kaubiku põhjale ehitatud, 103 kW, täismass 3500 kg, CO2 heide 290 g/km) registreerimistasu ja aastatasu summad. Samuti on toodud täpselt samade parameetritega N1 kategooria kaubiku (täpselt samasugune Fiat Ducato kaubik, 103 kW, täismass 3500 kg, CO2 heide 290 g/km) maksusumma.

Kõige tavalisema keskmise matkaauto registreerimismaks tuleb uue eelnõu järgselt 16 405 eurot ja aastamaks 1084 eurot. Täpselt sarnase N1 kategooriasse kuuluva kaubiku puhul on maksud vastavalt 3280 eurot (registreerimismaks) ja 264,50 eurot (aastamaks). Registreerimistasu erineb 5 korda, aastamaks rohkem kui 4 korda.

Milline auto läbib rohkem kilomeetreid?

Samas juhitakse tähelepanu asjaolule, et N1 kategooria kaubikud on üldjuhul kasutusel kommertssõidukitena ning läbivad aastas kümneid tuhandeid (kui mitte rohkem) kilomeetreid. Samal ajal jääb keskmise matkaauto läbisõit 10 000 km piiridesse ning sellest väga suur osa sõidetakse väljaspool Eestit. Võrdluseks võib veel tuua, et seaduseelnõu kohaselt on luksusliku ja kordades kallima Porsche Cayenne’i registreerimistasu sisuliselt samas suurusjärgus Fiat Ducato kaubiku põhjale ehitatud tagasihoidliku matkaauto registreerimistasuga.

Liidu sõnul hakatakse planeeritava maksu käsitletaval kujul rakendudes importima Eestisse vaid vanemaid, üle 20 aasta vanuseid matkaautosid, mis nullib ära igasuguse roheteema selle maksu puhul. Vanad autod saastavad keskkonda palju rohkem, kui tänapäevasele EURO 6 (ja tulevikus EURO 7) nõuetele vastavad matkaautod.

Riigil jääb samuti täielikult saamata käibemaks, mida uute matkaautode müügilt tasutakse riigieelarvesse, sest kui tuuakse Eestisse kasutatud sõiduk, jääb käibemaks sõiduki müünud riigile.

Lisaks puudub matkaautode puhul igasugune alternatiiv (elektriauto või hübriidajamiga auto) vähem keskkonda saastaval tehnoloogial põhineva sõiduki valimiseks, kuna selliseid sõidukeid ei toodeta.

Soomes on erisus

Näiteks tuuakse ka Soome, kus matkaautodele (M1, keretüüp ELAMU) registreerimistasu ei rakendata. Küll tasutakse aastamaksu (diislimaks). Samuti võib tuua näiteks Taani, kus 2018. aastani kehtis automaks ka matkaautodele – seal sisuliselt puudus matkaautode turg. Peale maksuerisuse tekitamist (alates 2018. aastast) matkaautodele, on majandusharu hakanud taas arenema.

Liit lisab, et juhul, kui praeguse plaani kohaselt maksustatakse matkaautoga reisimine/puhkamine, siis tuleks maksustada ka kõik skuutrid, mootorpaadid, kaatrid, väikelaevad ja muud reisimis- või puhkamisvahendid. Kaatritel ja väikelaevadel on väga heitmerikkad mootorid. Antud juhul diskrimineeritakse pelgalt ühte segmenti.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.