Eksperdid: lihtsaim viis linnade elukeskkonda parandada on autode piirkiiruse alandamine

Jonathan Reichental (keskel). Foto: Rene Lutterus

Sel nädalal külastas Eestit Silicon Valleys karjääri teinud ja maailma 100 parima tehnoloogiajuhi hulka valitud Jonathan Reichental, kes pidas loengu nutikate linnade arendamisest ning arutles paneeldiskussioonis koos Eesti ekspertidega võimaluste üle parendada Eesti linnade elukeskkonda.

Endine Silicon Valley tehnoloogiajuht Reichental rõhutas oma loengus andmete olulisust edukate tarkade linnade rajamisel ning jagas oma kogemusi andmete põhjal lahenduste loomisest. “Linnadel on väga palju andmeid, mida nad ei oska enda kasuks tööle panna. Linnad peaksid muutma oma andmed inimestele vabalt kasutatavaks ning soodustama andmepõhise kultuuri tekkimist, et inimesed teeksid igapäevaselt tõenduspõhiseid otsused,” rääkis Reichental.

Singapuri linnaplaneerimist nõustav Reichental tõi näiteks Singapuri linnast loodud digitaalse kaksiku, mis on maailma esimene põhjalik 3D mudel nii maapealsetest kui maa-alustest infrastruktuuridest. Linna digitaalne kaksik aitab näiteks ehitustöödel vältida maa-aluse infrastruktuuri kahjustamist, aga ka liikluse planeerimisel ning muude oluliste linnaplaneerimisküsimuste puhul.

Paneeldiskussioonis, kus osalesid lisaks Reichentalile ka riigikogu liige ja Ehituse teekaart 2040 peatoimetaja Pärtel-Peeter Pere, kliimaministeeriumi digitaalehituse valdkonna juht Jaan Saar ning Clever Cities tegevjuht Thomas Abraham, arutleti muuhulgas ka selle üle, mis oleks kõige lihtsam ja kiirem võimalus muuta linnade elukeskkondi paremaks.

Piirkiirus 30 km/h

Nii Pere kui Reichental soovitasid autodele piirkiirust 30 km/h, et tõsta tänavate ohutust ning vähendades müra ja õhusaastet luua keskkond ka teistele liikumisviisidele. Pere sõnul on rahvusvaheline keskustelu liikunud tarkadelt linnadelt kliimaneutraalsusele.

“Hea elukeskkonnaga linnas saame ja tahame liikuda jalgsi, ratta või ühistranspordiga. See on andmetel ja teadusel tuginev töö kliimaneutraalsusega. Kui ehitame linnas nelja-viiekorruselisi hooneid ja tihedalt nagu sajandi eest, saame tervislikuma ruumi ja odavamad eluasemed ning väiksema vajaduse linnas elades eraautot kasutada. Lihtsaim ja kiireim viis parandada elukvaliteeti Tallinnas on madalad piirkiirused,” ütles Pere.

Reichentali kinnitusel on autode aeglustamine andnud üle maailma väga häid tulemusi. “Väga palju inimesi saab siiani tänavatel autode tõttu surma. Võime linnade arendamisel teha küll väga keerulisi asju, kuid vähendades piirkiirust 5 km tunnis, saavutame väga kiiresti silmnähtavaid tulemusi,” kinnitas Reichental.

Jonathan Reichental oli aastatel 2011-2018 California Palo Alto linna IT-juht (CIO) ning äri- ja tehnoloogianõustamisettevõtte Human Future asutaja. Lisaks töötab Reichental San Fransisco ülikoolis dotsendina, on avaldanud mitmeid raamatuid linnainnovatsiooni ja tarkade linnade teemal.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.