Kui hästi peab elektriauto Eestis vastu? Esimesed tulemused pärast 300 000 km on käes

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Taksofirma Elektritakso Nissan Leaf’id on läbinud viie aasta jooksul kokku 11 000 000 kilomeetrit. Mõned taksod on ületanud ka 320 000 kilomeetri verstaposti ja on siiani heas tööseisukorras.

Üle 300 000 kilomeetri sõitnud autosid on mitu, selgub Elektritakso statistikast. Mõni neist liigub veel originaalakudel, mille mahutavus on vähenenud umbes 20 protsenti ehk, et kui juht, kes varem sai linnas ühe laadimisega läbida 110 kilomeetrit, peab piirduma nüüd 80 kilomeetriga.

Akude vastupidavust mõjutab oluliselt see, kas tegemist on esimeste, heleda sisuga autodega, mida toodeti Jaapanis Oppama tehases või uuemate, Inglismaal Sunderlandi tehases toodetud sõidukitega. Esimeste puhul on akusid vahetatud umbes 250 000 kilomeetrise läbisõidu juures. Lisaks mahutavusele on Jaapanis toodetud autode akudel vanemas eas probleeme ka kiirlaadimisega.

Akupaki vahetus maksab 7000 eurot. Teeme mõned arvutused hästi üldiste andmetega. Kui võtta erinevate internetist leitud arvutuste põhjal Leafi 100 kilomeetri läbimise kuluks 2 eurot, siis on üle 300 000 läbimiseks kulunud umbes 6000 eurot. Kui nüüd lisada Leafile kulule ka üks akude vahetus, siis on kulu “kütusele” 13 000 eurot.

Sisepõlemismootoriga auto linnakulu on harva alla 7 liitri saja kilomeetri kohta ehk siis 21 000 liitrit 300 000 kilomeetri kohta. Kui võtta kütuse hinnaks 1,1 eurot , siis on kulu 23 100 eurot.

“Elektriautoga sõita on palju meeldivam, nad liiguvad sujuvamalt, kiirendavad väga ruttu ja neid on väga kerge kasutada,” ütles Elektritakso osanik Ermo Kontson. “Elektriautosid kasutavad inimesed ei taha kunagi tavaautode juurde tagasi pöörduda.”

Mootori poolel pole Elektritakso Nissanitel ühegi autoga probleeme ega remondivajadust olnud ja see on Kontsoni sõnul on üks olulisemaid eeliseid sisepõlemismootorite ees. Samas, soetushind on elektriautol keskmisest palju kallim.

Elektritakso kasutuses 50 Nissan Leaf taksot.

Kontsoni sõnul on firmal uued Leafid juba tellitud ning praegused taksod lähevad peagi müüki.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.