Kurioosum surmaristmikul: Inimeste üle tee aitamiseks pole linn raha leidnud, aga autotee ümberehitamiseks oli see kohe olemas

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Vasakpöörde väljaehitamine on juba alanud.

Linn pole aastaid märganud, et jalakäijal on väga raske pääseda Tammsaare ärikeskuses asuvasse politsei- ja piirivalve ameti teenindusbüroosse. Isegi surmaga lõppenud jalakäijaõnnetused pole linna pannud liigutama. Nüüd aga leidis linn kiirelt 120 000 eurot, et koos erasektoriga autodele vasakpööre ehitada.

Linnaruumi ekspert Marek Rannala juhtis Geeniuse tähelepanu järjekordsele juhtumile, kus Tallinn lähtub põhimõttest “linn autodele, mitte inimestele”.

Jutt käib siis ootamatust uudisest, kus Tammsaare ärikeskuse ja K-Rauta ehituspoe juurde viiva autode vasakpöörde väljaehitamise jaoks eraldas linn ruttu 120 000 eurot. Jalakäijatele mõeldud lahendused ja ühistranspordi võrk selles piirkonnas on juba aastaid kehvasti planeeritud ja lahendatud.

Miks see asukoht oluline on?

Tammsaare ärikeskus ei ole suvaline kontorihoone, vaid oluline sihtpunkt väga paljudele autot mitte kasutavatele inimestele. Nimelt asub seal politsei- ja piirivalve ameti teenindusbüroo, kus saab taotleda ja kätte isikut tõendavaid dokumente.

Juba 2016. aastal arutati selle piirkonna üle jalakäijate ühingu listis ning toodi välja mitmeid probleeme:

  • teekonnad bussipeatustest ja rongijaamast teeninduspunkti on väga halvad
  • rattaga ei saa normaalselt ühestki suunast
  • ühendus Sõpruse puiestee ja Nõmme teega on ka halb
  • bussigraafikut vaadates on näha, et Sõjakooli peatusest liikuvate busside graafikus on päeval poole- kuni paaritunnised pausid. Järve rongipeatus asub pikema jalutuskäigu kaugusel

Milline on olukord kaks aastat hiljem?

Käisime täna vaatamas, kas jalakäijate elu on paremaks muutunud?

  1. Pildil on Sõjakooli bussipeatus, millest otse üle tee on Tammsaare ärikeskus. Tee ületamine päevasel ajal selle koha pealt on väga ohtlik, peaaegu võimatu. Kahe sõiduraja vahel on näha ka mustad siluetid, mis paigutati sinna 2016. aastal, et jalakäijate tähelepanu teeületamise ohtlikkusele juhtida.

Keset teed olevatest siluettidest rääkides ütleb linnaruumi ekspert Rannala: “See on äraspidine tõlgendus Prantsusmaa kampaaniast, kus taheti kujudega hoiatada autojuhte, et nad inimestele otsa ei sõidaks.” Tallinn aga “hirmutab” siin inimesi ettevaatlikusele.

2. Arusaamatu lahendus, kus tunnelisse viiv trepp asub peatusest tunduvalt kaugemas servas, mitte selle kõrval. Suvisel ajal tuleb arvestada, et puud on lehes ja märki ei tarvitse üldse näha olla.

3. Bussipeatuse poolsest küljest võib tunnelisse minna seda rada pidi …

4. Teiselpool Tammsaare teed, PPA teeninduse poolt tulles on paremal asuvasse bussipeatusesse võimalik minna, kas mudast isetekkelist rada või siis tuleb kõigepealt laskuda trepist alla tunneli suu juurde ja sealt uuesti teerada pidi mäkke tõusta. Pildil olev vanem proua valis esimese variandi.

Järjekordne näide, et linna jaoks on autod prioriteediks

Rannala ütleb, et üldises plaanis linna käitumine ei üllata. Autokesksusele suunatud planeerimine on näha nii Reidi tee läbisurumise kui ka peatänava projektiga jaburatel põhjustel viivitamise näidetel. Tammsaare tee vasakpöörde näide autoliikluse eelistamisest ja nagu muuseas leitud 120 000 eurot on lihtsalt nii selge juhtum, et väärib eraldi esiletoomist.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.