Malaga automuuseumis on haruldused ja veidrikud ühe katuse all, kleidid samuti

Maailma ühes erilisemas kollektsioonis peab mõistagi olema vähemalt üks stiilne James Bondi filmidest tuttav auto, näiteks klassikalisest klassikalisem Aston Martin DB5. Samasuguse hõbehalli Astoniga seikles Bond filmis „Goldfinger”. Vähem legendaarne pole taamal seisev kajakatiib-Mercedes. Fotod: Kristjan Ojang

Málaga auto- ja moe­muuseum eksponeerib poolel hektaril ligi 100 autot, millest suuremat osa pole ilmselt keegi eal oma silmaga näinud.

Hispaania lõunarannikul Málagas tegutseva auto- ja moemuuseumi ekspositsiooni peetakse üheks maailma erilisemaks. Esiteks on autode valikus suur hulk haruldusi, mida naljalt mujal ei kohta, ning teiseks täiendab sõidukivalikut möödunud sajandi kirevamate aastakümnete rõivamoe väljapanek.

Selge see, et eriliste autodega sõitsid omal ajal erilised inimesed ning autode ja ajastutruu rõivamoe kooslus on ses muuseumis eriti hästi õnnestunud, haarates külastaja omamoodi ajamasinasse.

Muuseumikogu kuulus Portugali ärimehele João Manuel Magalhãesile, kes mullu suvel siit ilmast lahkus. Magalhães astus klassikaliste autode maailma juba poisikesena, käies koos isaga 1940-ndate lõpus Portugali taludes peituvaid uunikume otsimas. Lapsepõlves saadud autopisik jäi külge elu lõpuni ning jaht erilistele autodele saatis Magalhãesi tegevusi ka järgnevate kümnendite jooksul.

Külalised väidakse vahepeal saalist välja ajada

Kollektsioonis leidubki autosid nii XIX ja XX sajandi vahetusest, 1920–1930-ndate art déco ajastust, 1950-ndate Ameerika unelma perioodist kui ka üsna lähikümnendite filmidest-seriaalidest.

Málaga vanasse sigaretitehasesse on poole hektari suurusele pinnale välja pandud veidi alla 100 auto, mis rühmitatud ajastute ja teemade kaupa. Kui satud Lõuna-Hispaaniasse, tasub see muuseum kindlasti reisikavva kirjutada, sest vaatamist jagub seal mitmeks tunniks.

Asutus on avatud teisipäevast laupäevani, kuid arvesta ehthispaanlasliku tõsiasjaga, et kell 15 lähevad muuseumi töötajad pikale lõunapausile ning selleks ajaks aetakse külalised saalidest välja. Sama piletiga tohib õnneks hiljem naasta ja tuuri jätkata.

Kui kollase Auburniga võib filmisõpradel seostuda „Suur Gatsby” ning Leonardo DiCaprio, siis väidetavalt sõitis selle iludusega hoopis Marlene Dietrich 1936. aasta filmis „Desire” („Iha”, toim.). Külastaja saab kiigata ka üliharuldase rotsteri ehisdetaile.
Ehedat elegantsi 1940-ndate lõpust, mil Delage oli Prantsusmaa rikaste ja kuulsate seas ihaldatuim auto. Kõik autod ehitati tellija soovide järgi, nt jaanalinnunahast polsterduse ning hõbedast ja vandlist kaunistustega.

Excalibur võib jätta autogurmaani külmaks, kuid 1983. aastal piiratud koguses valmistatud versioon on eriline selle poolest, et täpselt samasugusega sõitis Arnold Schwarzenegger.
1936. aasta Bugatti Type 57 on näide ennesõjaaegsete Bugattide parimatest paladest. Prantsuse superauto 3,3-liitrine R-8 andis 135 hj ning stiilse kere tõttu hüütakse seda ratastel skulptuuriks.
Mis oleks Hispaania automuuseum Hispano-Suizata? Šveitsi inseneri Marc Birkigti ja Hispaania ettevõtja Damià Mateu koostöös 120 aastat tagasi loodud firma tootis 100 aastat tagasi maailmatasemel luksusautosid.
Üks kuulsamaid hipiajastu luksus­autosid on John Lennoni kirju Rolls-Royce. Muuseumis toretsev Phantom VI (1969) on siiski vaid täpne koopia.
Panhard et Levassor Coupé (1938) on art déco paremaid näiteid. Autol on kandekere ning rool paigutati vastavalt tellija soovile vasakule, paremale või keskele.
Seda, et prantslased on kogu aeg ehitanud veidraid autosid, tõestab hästi propelleriga Helicorn. Marcel Leyat pani esimese „tiibadeta lennuki” kokku juba 1919, kasutades ära sõjast üle jäänud lennukimootori. Too Helicorn 2 on pärit 1932. aastast.

Renault TG Nervastella (1930) lasi endale jahiautoks ehitada New Yorgi luksushotelli Waldorf Astoria omanik, ammutades inspiratsiooni Salvador Dalí teostest.
Klassikaliste autode kõrval leiab muuseumist ka hot rod’e ning muskelautosid. 530 hj V-8-ga La Bomba ehitas muuseumi enda meeskond.

See lugu ilmus ajakirjas Autoleht nr 6, aprill 2024

Kõik selle ajakirja lood

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.