Naftahinda tõstab Hiina, aga langetab laovarude hea seis

Sakala/Scanpix

„Toornafta hind liikus möödunud nädalal vahemikus 83-89 USD/b. Turg on tundlik sektorit puudutavate uudiste suhtes ning neile reageeriti järskude hinnamuutustega,“ ütles Circle K Eesti mootorikütuste hinnastamisjuht Indrek Sassi.

Sassi sõnul on jätkuvalt suurimaks hinna tõstjaks optimism Hiina majanduse ja nafta nõudluse taastumise osas. „Hiina uusaasta nädal tõi kaasa bensiini ja lennukikütuse tarbimise hüppelise kasvu ning pühadejärgset Hiina kütuse nõudluse arenguid jälgitakse eriti tähelepanelikult,“ nentis Sassi.

„Lisaks Hiinale hoiavad toornafta hinda kõrgemal tasemel uudised USAst, kus neljanda kvartali sisemajanduse kogutoodangu kasv ületas prognoositud taset ning kasvuks kujunes 2,9% prognoositud 2,6% asemel,“ rääkis Sassi lisades, et ka globaalse toornafta varude langus (nädalaga 0,6%) lükkab kütuste hindu pigem tõusu suunas.

Ta märkis ära, et mõistagi mõjutab hinda ka 5. veebruaril jõustuv embargo Vene päritolu kütustele ning Euroopa turule lisavad ebakindlust ka Prantsusmaa naftatöötlejate streigid. Mootorikütuste hinnastamisjuht ütles, et OPEC + eilne otsus jätkata varasemalt kokkulepitud tootmismahtude kärpega 2 miljonit barrelit päevas oli ootuspärane.

Langust toetavad faktorid

Maailmaturu nafta hinda langetavad aga mootorikütuste valmistoodete laovarude kasv nii USA-s kui Euroopas ning toornafta ekspordi kasv Venemaalt enne 5. veebruaril jõustuvat keeldu. Sassi tõi välja, et Vene nafta eksport Aasia suunal on kasvus tänu suurtele allahindlustele.

„See omakorda on kaasa toonud Saudi Araabia hinnalanguse Aasiasse müüdava toornaftale, et konkureerida Vene nafta hinnaga,“ nentis ta. Sassi lisas, et jätkuvalt vähendab nafta nõudlust maailmamajanduse üldine jahtumine, millele viitavad ka jaanuarikuu maanteeliikluse andmed, mis näitavad võrreldes möödunud aasta detsembriga langust nii Põhja-Ameerikas kui ka Euroopas.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.