Oluline teada: kas ja millal võib ülekäiguraja juures mööda sõita?

Liivalaia tänava ülekäiguraja.Foto: Sander Ilvest/Eesti Meedia

Viimasel ajal aina rohkem jalgsi linnas liikudes on näha, et üks asi on paljudele juhtidele segane, suva või on siis lihtsalt tegu tähelepanematusega. Kahjuks on see asi, mille tagajärjeks pole plekimõlkimine ja kõne kindlustusse, vaid keegi lõpetab haiglas, näiteks laps.

Liiklusjärelevalvekeskus selgitas oma Facebooki seinal konkreetselt lahti, kuidas käituda.

Kui reguleerimata ülekäiguraja ees on pärisuunavööndis (ehk sinuga samas suunas) kõrvalrajal seisma jäämas või jäänud sõiduk, ei tohi juht sellest sõidukist mööduda vahetult enne ülekäigurada ega ülekäigurajal, vaid peab ülekäiguraja ees SEISMA JÄÄMA.

Ülekäigurajale tohib juht sõita pärast seda, kui ta on veendunud, et ta ei ohusta ülekäigurajale astunud või astuvat jalakäijat.

Kohustus seisma jääda kehtib ka siis, kui kõrvalrida seisab ummiku tõttu ja sina reguleerimata ülekäigurajal kedagi teed ületamas ei näe. Arvestama peab sellega, et sõiduteed võib ületada ka mõni laps, kes jääb autode varju?

Lapsed ei käitu loogiliselt!

Lapsed ei oska hinnata läheneva sõiduki kiirust ja peatumisteekonda ning laps lähtub arusaamast, et kui tema näeb lähenevat autot, siis autojuht järelikult näeb ka teda.

Kui reguleerimata ülekäiguraja ees seisma jäänud sõiduki ja ülekäigurajale läheneva sõiduki vahele jääb vaba sõidurada, ei pea juht ülekäiguraja ees seisma jääma, kuid juht peab sõitma sellise kiirusega, mis on piisavalt väike, et mitte ohustada jalakäijat. Vajaduse korral peab juht seisma jääma, et võimaldada jalakäijal sõiduteed ületada.

Jalakäija on vähemkaitstud liikleja ja valdavalt pime aeg, vihmane ilm ning märg teekate ei tee jalakäija märkamist mitte lihtsamaks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.