Põlva nutitee avastas juba esimesel päeval 80 km/h läbi linna kihutanud auto

Tark ülekäigurada.Kuvatõmmis

Lõuna-Esti väikelinnas tööle hakanud kõrgtehnoloogiliste lahendustega tänavalõik kogub andmeid nii autode kui jalakäijate kohta.

Täpsemalt rajati Põlva kesklinna Kesk ja Jaama tänavale 2,5-kilomeetrine lõik nutiteed. Kõige olulisem muutus, mille see kaasa tõi, on võimekus tuvastada ülekäiguradadel jalakäijate teeületust ja anda sellest märku. Samuti hakati kaamerate abil sõidukite keskmist kiirust mõõtma.

Ülekäigurajad annavad teed ületavast jalakäijast märku valgussignaaliga. Lisaks kogutakse isikustamata statistilisi andmeid liiklustiheduse kohta, näiteks loendatakse jalakäijatest teeületajaid ning ülekäiguradadel sõitnud sõidukeid. Nutiteele on paigaldatud ka mõõtepunkt õhu kvaliteedi andmete kogumiseks.

Vallavanem Martti Rõigas rõhutas, et kuigi kohati võib tunduda, et liikluskeskkond on Põlva linnas piisavalt turvaline, annab nutitee lahenduse andmestik sellele arvamusele kõrvale ka teistsugust pilti näitavad faktid. “Tuvastasime juba testperioodi esimesel päeval teelõiku läbinud sõiduki, mille juht sõitis hommikusel ajal läbi Põlva kesklinna kiirusega 80 km/h,” tõi ta välja.

Rõigas lisas, et tegu pole ainsa tuvastatud piirkiiruse ületamisega. Lisaks puudus kesktänaval kihutanud autol nii ülevaatus kui liikluskindlustus ning see juhtus ajal, mil lapsed lähevad kooli. Liikluskäitumist saab igaüks ka ise spetsiaalsel lehel vaadata. Keskmine kiirus on täna vaid 42 km/h, kuid kümnendik juhtidest ületab siiski piirkiirust.

Tulevikuvaade

Nutiteel kogutavate andmete olulisuse toob Põlva vallavanem eraldi esile. “Seadmete kogutud anonüümsed andmed annavad meile tulevikus aluse targemate otsuste tegemiseks,” lausus ta. “Kogu targa linna idee tugineb andmete põhjal tehtud informeeritud otsustel. Nutiteega astume olulise sammu teadlikuma planeerimise suunas.”  

Põlva nutitee rajati eesmärgiga suurendada liiklusohutust ja piloteerida linnasisest keskmise kiiruse mõõtmist uuendusliku terviklahendusena koos nutikate ülekäiguradadega. Ehituse maksumus oli koos käibemaksuga 167 980 eurot ning poole eelarvest moodustas EAS-i toetus. Videot uuest lõigust saab vaadata siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.