Tallinn katsetab ennetava režiimiga foore, kuna autojuhid sõidavad ülekäike kinni

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Liivalaia-Tartu maantee ristmikul liigub palju jalakäijaid.Foto: Tarmo Tähepõld

Tallinn katsetab Stockmanni ristmikul ülekäikude kinnisõitmise vältimiseks muudatust, kus valgusfooris süttiksid keelavad tuled enne ristmiku kinnisõitmist. Kui süsteem toimib edukalt, laiendatakse seda ka teistele ülekäikudele Tallinnas, kus suure liikluskoormuse ajal on jalakäijatel ohtlik rohelise tulega teed ületada.

Geenius kirjutas eelmisel kuul lihtsast ülekäigust Tallinnas Tammsaare teel, kus tipptunni ajal peavad jalakäijad isegi rohelise tulega laveerima autode vahel, mis keelava tulega sõidavad.

Sarnane probleem on väga suure liikluskoormusega Pronksi-Liivalaia-Tartu maantee ristmiku ja ekspertide sõnul teistegi reguleeritud ülekäikudega Tallinnas.

Tammsaare ristmik: teekattemärgistus on kulunud, aga värvimiseks on liiga külm

“Teekattemärgistus on intensiivse liikluse tõttu kulunud, kuid selle värskendamine on võimalik alles sobilike ilmastikutingimuste saabudes (+10 öösel ja kuiv). Sõidukijuhtidele on antud kohas ka lm 591, mille ees peaksid juhid peatuma keelava fooritule korral,” selgitas Tallinna transpordiameti liikluskorralduse osakonna juhataja Talvo Rüütelmaa Geeniuse päringu peale Tammsaare tee ülekäigu kohta.

“Ka visuaalselt on mõistetav, et ees on ülekäigurada ning hoovist väljasõit. Suurem osa juhte sõidab seda teed mitmeid kordi nädalas ning see koht ei ole uudne või hiljuti muudetud liikluskorraldusega. Vaatasime teie saadetud materjali ning vaatlesime olukorda ka ise,” ütles Rüütelmaa.

Rüütlemaa: teatud seltskond lihtsalt ignoreerib tuld

“Küsimus ei ole ju antud juhul mitte selles, et juhid ei saa aru, kus tuleb keelava fooritule korral peatuda, vaid teatud seltskond seda lihtsalt ei tee ning see on üks põhjustest ebaõiges kohas peatumisel.”

Tema sõnul on antud teelõigu probleem veel see, et Tammsaare tee lõigul Nõmme teest Sõpruse puiesteeni toimub palju ümberreastumisi ja ka vahele trügimisi, et võita nn autokoht või paar ettepoole.

Tammsaare tee väga tiheda liiklusega lõik Nõmme tee ja Sõpruse puiestee vahel.Foto: Google Maps

“Ümberreastumised on vajalikud ja põhjendatud ning häirivad vähem, kuid probleemiks on vahele trügimised, mis tekitavad rohkem ebaühtlast liiklusvoogu. Iga vahele trügimine ja sõelumine sõiduradade vahel selle nimel, et võita üks või paar sõiduki pikkust ettepoole põhjustab aga selle, et korralik juht, kes arvestas, et saab peatuda õiges kohas, on nüüd sunnitud peatuma vahele trüginud sõiduki võrra varasemalt ning jääb tahtmatult ülekäigurajale. Mida aga ei teadvustata on see, et tavaliselt üks või paar kohta ettepoole saanud sõiduk sõidab edasi sama fooritsükliga samast või järgmisest ristmikust, seega täiesti kasutu ja äärmiselt ohtlik tegevus,” rääkis Rüütelmaa.

Õnnetus tuleb, kuna autojuhid ei veendu, et ülekäigul pole jalakäijaid

“Mida saab kohe ära teha? Esmalt palume olla väga tähelepanelik igal liiklejal foori ja ülekäiguraja juures ning arvestada, et kui kõrval sõidurajal on peatunud sõiduk, siis selle tagant võib välja asuda jalakäija. Sellel põhjusel keelab ka liiklusseadus ülekäiguraja ees peatunud sõidukist kõrval asuval sõidurajal möödumise enne, kui ei ole veendutud, et jalakäijad ei ole,” rääkis Rüütelmaa.

“Antud kohas on meile teadaolevalt olnud just selle nõude eiramine õnnetuste üheks põhjuseks jalakäijatega. Ja kindlasti aitab ohutusele kaasa see, et kui sooritada pööre Nõmme teelt A.-H. Tammsaare teele, siis pöörata võimalusel kohe sellele rajale, millelt saab järgmisel ristmikul soovitud suunas edasi sõita. Vältida vahele trügimisi, sest see võib põhjustada tõsise liiklusõnnetuse ka kaugemal eemal. Mõistlik oleks kahtluse korral mitte hakata ülekäigurada ületama ja peatuda enne seda.”

Rüütelmaa sõnul teeb Saksamaal näiteks politsei trahvi isegi siis, kui sõiduk peatub ratastega stoppjoone peal, aga mitte ees. “Meie politsei on selles osas olnud ilmselt liiga leebe ning juhid on kohati muutunud mugavaks selles osas,” osutas liikluskorralduse osakonna juhataja rikkumiste peale.

Foor, mis ennetab kinnisõitmist

“Oleme Liivalaia-Pronksi-Tartu maantee ristmikule rajamas sellist foorilahendust, et keelavad tuled süttiksid fooris põlema enne ristmiku kinnisõitmist. Täna on tegemist katsetustega ning kui asja kohaselt tööle saame, siis vaatame kuidas saame seda ka mujal rakendada, ilmselt ka antud kohas [Tammsaare tee ülekäigus] oleks see vajalik,” ütles Rüütelmaa.

Peale kinnisõitmist arvestava foori nägi Rüütelmaa lahendusena veel automaatset liiklusjärelevalvet ja liiklejate käitumise muutumist. “Liikluspilti saab iga liikleja muuta ohutumaks sellega, et lisab sinna paraja koguse põhjamaist rahulikkust.”

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.