Tarmo Tähepõld: kajakatiibadena avanevate tagauste eest võitlen viimse veretilgani

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Ma olen ulmesõber. Meeldivad võrdselt nii Star Wars kui Star Trek, pooli ei vali. Ainuke DVD kollektsioon, mille olen ostnud, on Firefly esimene ja ainuke hooaeg. Kahjuks pole enam DVD mängijat.

Ulmes on erinevaid žanre – on kõrgtehnoloogilist tähtedevahelist reisimist või siis ängistavat tulevikudüstoopiat. Minu tassike teed on see esimene. Sest seal on lootust.

Isegi kui me oleme oma planeedi rändrohutirtsude kombel paljaks teinud või on tulnud naabertähesüsteemist kosmilised amatsoontirtsud seda meie eest tegema ja meid orjastama, siis tehnoloogia pakub ulmes hüperruumi, teleportatsiooni, terraformimise ja muu taolise näol uusi võimalusi.

Kes ei tahaks olla kapten Kirk

Nende mõjutuste tõttu olen ma nõus rinna paljaks rebima igal hetkel ja hüppama kuulirahe alla, kui on vaja kaitsta Tesla Model X kajakatiib-tagauksi, vesinikmootorit või lendavaid elektriautosid.

Oma põgusal testisõidul Tesla Model X’iga vaimustas mind kõik see, mida inimesed peavad tarbetuks või tobedaks. Need lumivalged läikivmusta jalaga istmed, mis oleks otsekui tähelaev Enterprise’i pardasüstikult pärit. Mis siis, et need kuluma kipuvad.

Kajakatiib-uksi avasin ma kindlasti kordades rohkem, kui vajalik või mõistlik oli. Samuti esiuksi. Selle asemel, et pimedast keskajast pärit ukselingi lahendust kasutada, avasin ma need võtmelt või keskkonsoolis asuvast juhtimiskeskusest. Ja ei, mind ei huvita, et need külmaga ei kipu töötama. See on tehniline pisiasi. Järgmise versiooniga parandatav.

See hetkeline kapten Kirk’i tunne, mis Model X’i roolis tekib, on lihtsalt nii hea. “Kuhu soovite? Nebula Alfa süsteemi neljas kuu? Kohe saab. Kinnitage turvavöö, käivitan hüperajami”.

Rahapõletamine on ka omamoodi hobi

Kas üles avanev uks viib meid naabertähesüsteeme rüüstama? Kindlasti mitte. Aga mõtteviis, et teeme asju teistmoodi, viib. Uusi mudeleid ja tehnoloogiaid välja töötades võib parendada eelmist versiooni minimaalselt või siis viia kogu värk muuseumisse ja võtta ette puhas leht.

Jah, lõpuks taandub kõik rahale ja see üks mees, kes hetkel autosid teistmoodi teeb ja kosmosetehnoloogiaid arendab, põletab raha kohutava kiirusega. Las põletab. Inimesel peabki hobi olema.

Kui väljaminekud ületavad lõplikult sissetulekuid ja tuleb hakata tulesid kustutama, ei olegi selle seikluse suurim kasu võib olla tehnoloogiate areng. Pigem on selleks mõtteviisi levik, et miks lonkida ja iga takistuse juures 2 aastat mõtiskleda, kui saaks täie hooga läbi seina joosta ja vaadata, mis teisel pool on.

Hakake liigutama, kiire on

Kõik autofirmad peaks rohkem seiklema ja riskima. Ma tahaks tõstuk-ustega Golfi või tahtejõul liikuvad Octaviat. Kujutage ette Opelit, mille ette tekib ristmikul hologramm-kordnik, kes annab käega märku, kui on ohutu sõita. BMW-d, mis õpetab juhile neuroimpulsside abil empaatiat ja parkimist. Volvot, mis on nii turvaline, et võta sind enam sõidule kaasagi, ohutuse mõttes. Kõik ideed ilmselt ei tööta, aga proovida võiks.

Nagu Apple ja Tesla on tõestanud, siis inimesed ei oska paljusid asju enne tahtagi, kui sa neid tootma hakkad. Henry Ford on väidetavalt öelnud (kuigi tegelikult vist ei ole), et kui ta oleks inimestelt küsinud, mida neil vaja on, oleks tahetud kiiremaid hobuseid.

Elektriautod ja üleskäivad uksed ei ole loomulikult Muski leiutised. Aga tema muutis need lahedaks normaalsuseks ja vanad dinosaurused said sellest aru ning hakkavad ka õnneks oma unest ärkama.

Aga nad võiks kiirustada, sest amatsoontirtsud on ilmselt kohe siin ja siis oleks hea, kui meil oleks 1.0 liitrisele üliökonoomsele bensiinimootorile ja suurenenud jalaruumile tagumises reas, veel paar alternatiivi footonveo või planeeti ümbritseva kaitseklibi näol. Sellest, et Musk maa-alla kolib või FalconX-iga Marsile sõidab, on vähe kasu. Ülejäänud 7 miljardi probleemi peaks ka kuidagi lahendama.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.