Need konkreetsed autovidinad on vaid üks näide ja saastamaks peaks peale minema ka teistesse sektoritesse. Kuldsed ja ülikoledad telefoniümbrised H&Mi kassade kõrval, mõeldud emotsiooniostuks, mis on mitu hooaega vanadele mudelitele ja kellelgi vaja ei ole.
Rohkem luksuskaup kui 10 000-eurone käekott
Saastamaksu alla peaks minema oluline osa nende poodide kraamist, mis müüb vidinaid – pastakas/ventilaator, LED luukerepea, mille ainuke funktsioon on olla LED luukerepea ja naljakad päikeseprillid, mis ei ole naljakad. Te teate neid poode küll.
Saasta pole vaja. Need ei ole asjad, mida vähekindlustatud inimene peaks ostma, sest tal on vähe raha ja brändikaupa ta osta ei jõua.
Kes ütleb, mis on saast?
Need odavad asjad on luksuskaup ja peavad olema hinnastatud, kui luksuskaup. Kui üheeurone mõttetu vidin maksaks viis või kümme eurot, muutuks ebamõistlikuks nende maaletoomine ja me oleme sammukese lähemal saastavabamale maailmale.
Kõige raskem on ilmselt saasta defineerimine, aga selleks võiks püsti panna sarnase keskkonna nagu kunagi oli näiteks hot-or-not. Ehk siis crowdsource-tüüpi lähenemine. Näidatakse inimesele asja pilti ja funktsiooni ning all on kaks klahvi “saast” või “mittesaast”. Ei mingit komisjoni, ei mingit ametkonda, sest meil on 21. sajand.
Kuniks maksu pole, siis üleskutse – palun hääletage jalgadega. Ärge ostke seda jama isegi nalja pärast mitte. Küsi endalt alati – kas sellel on funktsioon, kas su sõber päriselt kasutab seda ja mis sellest saab näiteks nädala aja pärast?