Uuendatud 992-põlvkonna Porsche 911 saab esimest korda hübriidajami

Fotod: Porsche

Porsche uuendas põhjalikult legendaarset sportautot 911. Uus 911 Carrera GTS on esimene tänavasõiduks mõeldud 911, mis saab ülikerge sporthübriidajami. Uuendatud sai ka tavaline Carrera variant, mis püsib puhtalt sisepõlemismootoriga.

Uue 911 Carrera GTS-i mudelite hübriidsüsteemi konstrueerimisel kasutasid Porsche insenerid võidusõidust ammutatud teadmisi. “Tulemuseks on ainulaadne ajam, mis sobib 911 üldkontseptsiooniga ja parandab märkimisväärselt selle suutlikkust,“ ütles 911 ja 718 mudelkonna direktor Frank Moser.

Kergele ja võimsale süsteemile nimega T-Hybrid töötati välja uudne elektriline heitgaasiga käitatav turboülelaadur. Integreeritud elektrimootor asub seal kompressori- ja turbiiniratta vahel ning kiirendab silmapilkselt turboülelaadurit.

Sama elektrimootor töötab vajadusel ka generaatorina, andes kuni 11 kW (15 hj) võimsust. See energia saadakse heitgaasivoolust. Uuendatud mootoril on vaid üks turbo varasema kahe asemel.

Jõuallikas sisaldab veel püsimagnetitega sünkroonmootorit, mis on integreeritud kaheksakäigulisse topeltsiduriga käigukasti (PDK). Isegi tühikäigul toetab see boksermootorit kuni 150 Nm pöördemomendiga ning lisab kuni 40 kW võimsust.

Mõlemad elektrimootorid ühendatakse kerge ja kompaktse kõrgepingeakuga. Suuruse ja kaalu poolest vastab see tavalisele 12-voldisele käivitusakule, kuid töötab 400-voldisel pingel ja mahutab 1,9 kWh. Kaalu optimeerimise eesmärgil paigaldatakse autosse pardasüsteemide tarvis 12-voldine liitiumioonaku.

T-Hybrid-ajami südameks on uue konstruktsiooniga 3,6-liitrine boksermootor. Silindri läbimõõtu suurendati 97 ja kolvikäiku 81 millimeetrini, mis eelkäijaga võrreldes kasvatas töömahtu 0,6 liitri võrra.

Isegi ilma elektrilise abimeheta arendab boksermootor 357 kW (485 hj) võimsust ja 570 Nm pöördemomenti. Süsteemi koguvõimsus on aga 398 kW (541 hj) ning pöördemoment 610 Nm. Eelkäijaga võrreldes on võimsust 45 kW (61 hj) enam.

Uus Carrera GTS edestab eelkäijat ka kiirenduses, eriti paigaltstardist. Sporthübriid vähendab samal ajal CO2 heidet tänu pistikhübriididega võrreldes märksa väiksemale lisamassile. Eelkäijaga võrreldes on lisandunud vaid 50 kilo.

Tavaline 911 Carrera saab endiselt topeltturboülelaadimisega 3-liitrise boksermootori. Ent ka seda mootorit on uuendatud. Muuhulgas võeti kasutusele Turbo-mudelitelt pärit põlemisõhu vahejahuti, mis asub mootori kohal otse tagaluugi all, turboülelaadurid tulevad aga eelmistelt GTS-mudelitelt.

Nende täiustustega kerkis võimsus 290 kW-ni (394 hj) ja pöördemomendi tippväärtus on nüüd 450 Nm. Uus 911 Carrera Coupé läbib 0–100 km/h kiirenduse 4,1 sekundiga (Sport Chrono paketiga 3,9 sekundiga) ning saavutab tippkiiruse 294 km/h. Eelkäijaga võrreldes paranesid need näitajad vastavalt 0,1 s ja 1 km/h võrra.

Optimeeritud vedrustus ja aktiivaerodünaamika

Ka 911 Carrera GTS-i vedrustust on uuendatud ja esimest korda kuulub tagaratta roolimine nüüd põhivarustusse. See parandab stabiilsust suurel kiirusel ja vähendab pöörderingi. Kohanduvate amortisaatoritega (PASM) sportvedrustus ja 10 mm võrra vähendatud kliirens tagavad GTS-mudelitele kohase juhitavuse.

Uuele 911-le on saadaval seitse veljedisaini läbimõõduga 19/20 ja 20/21 tolli. Esimest korda pakutakse uuele 911 Carrerale Exclusive Designi velgesid, kus süsiniklabad vähendavad õhutakistustegurit ja seeläbi parandavad tõhusust.

Sportlik voolujooneline välimus

Porsche 911 välisdisaini uuendustest enamik parandab sportauto aerodünaamikat ja suutlikkust. Muudatuste hulka kuuluvad näiteks uued, mudelile iseloomulikud kaitserauad. Esimest korda integreeris Porsche kõik valgustusfunktsioonid nüüdseks põhivarustusse kuuluvatesse neljapunktigraafikaga LED-maatriksesituledesse. See võimaldas loobuda eesmistest päevasõidutuledest ning jättis rohkem ruumi õhuvõtuavadele.

911 Carrera GTS-i mudelitel on viis väljast nähtavat vertikaalset jahutusõhu klappi ning kummalgi küljel üks varjatud klapp õhukanali sulgemiseks. Minimaalse võimsustarbe korral optimeerivad suletud klapid auto aerodünaamikat, kui aga võimsustarve on suur – näiteks ringrajal –, suunavad klapid suure õhukoguse auto radiaatoritele.

Soovi korral pakub Porsche uusi esitulesid ka HD-LED-maatriksfunktsiooniga. Nende kaugtulede valgusvihk valgustab teed rohkem kui 600 meetri kaugusele. Tuled sisaldavad ka uuenduslikke lisafunktsioone, nagu sõidurežiimist sõltuvad dünaamilised pöördetuled, sõiduraja väljavalgustamine, teetööde ala ja kitsaskohtade valgustus ning pimestamisvabad kaugtuled.

Uue kujunduse saanud valgusliist koos integreeritud kaare ja Porsche logoga laseb 911 tagaosal mõjuda laiemana. Mudelikohased väljalaskesüsteemid on integreeritud difuusori ribidega. Sportlik väljalaskesüsteem on Carrera mudelitele saadaval lisavarustusena. 911 Carrera GTS-i mudelid seevastu saavad spetsiaalselt neile mõeldud sportliku väljalaskesüsteemi.

Täisdigitaalne juhikoht ja laiendatud ühenduvus 

Kupeevariantide puhul disainis Porsche uue 911 interjööri vaikimisi kaheistmelisena. Istmeskeem 2+2 on soovi korral saadaval lisatasuta. Juhikohal ühendas Porsche tuttavad 911 disainigeenid kaasaegse tehnikaga: Porsche Driver Experience’i juhtimiskontseptsioon keskendub juhi teljele ning vaistlikule ja kiirele tegutsemisele.

Peamised juhtseadised paigutati otse roolile või vahetult selle ümber. Esimest korda sai 911 täisdigitaalse näidikuploki. 12,6-tolline nõgusekraan sobitub elegantselt uue juhtimis- ja kuvakontseptsiooniga. See pakub kuni seitset kuvaprofiili, sealhulgast eksklusiivset Classic-vaadet, mis on inspireeritud Porsche traditsioonilisest viie näidiku ja keskel paikneva tahhomeetriga armatuurlauast.

Porsche kommunikatsioonikeskust (PCM) hallatakse endiselt 10,9-tolliselt keskekraanilt. Küll aga paranesid sõidurežiimide seadistatavus ja juhiabisüsteemide kasutamine. 

Tellitav hinnaga alates 131 330 eurost

911 Carrera on nüüdsest tellitav tagaveolisena nii kupee- kui ka kabriolettkerega. 911 Carrera GTS-ile on saadaval ka nelikvedu ja Targa-kere (ainult koos nelikveoga). Mõlemal mudelivariandil kuulub põhivarustusse automaatkäigukast Porsche Doppelkupplung ehk PDK.

Porsche pakub uut 911 Carrerat alghinnaga 131 330 eurot, mis sisaldab käibemaksu ja riigikohast varustust. 911 Carrera GTS Coupé hinnad algavad 174 470 eurost. 911 Carrera GTS-i lisavarustusse kuuluva aerodünaamikapaketi hind on 2790 eurot, mis sisaldab käibemaksu ja riigikohast varustust. 911 Carrera tarned algavad Saksamaal suve lõpus, 911 Carrera GTS-i puhul 2024. aasta lõpus.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.