Vanast Autolehest: Volgale kulus kolm aastat ja sadu tuhandeid kroone

Kulus kolm aastat varuosade otsimisele ja auto ehitamisele, et Andrus Kõrgvee GAZ-21K (1962) saaks meistrimees Mati Leivategija käe all uuevääriliseks. Osade ja töö eest makstud täpset rahasummat polnud 15 aasta taguses Autolehes kirjas, kuid Volga omaniku sõnul olevat läinud sadu tuhandeid kroone (ehk kümneid tuhandeid eurosid).

Välja vahetati kõik kereplekid ja klaasid, kapitaalremonditi agregaadid, kroomiti kõik ehisdetailid ning 99% originaalsuse nimel ei peetud paljuks mõnda osa laatadelt, oksjonitelt ning netifoorumitest taga otsida mitugi korda.

Kapsaroheline GAZ-21K oli kunagi Soomes takso (K viitabki eksportversioonile) ning Soome taksomeeter jäi autosse ka taastetöö järel. Eestis toda Volgat kuigi ­palju ei näinud, sest juba 2010. aastal ­kadus see meie registrist – ilmselt taas kord Soome, kus auto omanik toona elas.

Suvelainel surfati ka kaaneloos, kus sõidukatsetel kõrvutati kaht sportlikku sulgkaallast, Lotus Elise S-i ja Eestis ehitatud tudengivormelit. Esimesel 1,8-liitrine R-4, mil 136 hj, 860 kg tühimassi ja 0–100 km/h käis 6,8 sekundiga, teisel (FEST08) tsikli 0,6-liitrine R-4, 89 hj, 256 kg ja 4,3 s, kuid … põikekatsel said kartauto käest pähe mõlemad: põike läbimise kiirus oli vastavalt 73, 80 ja 97 km/h. Keskmise pereauto võimete piiriks hinnati artiklis 60 km/h.

Võimete piire kombati ka suurel võidusõidul, millega avati 15 aastat tagasi Laitse rallipark. Bagide võistluse võitis Autolehe teatel Rene Pohl ja nelikveoliste ralliautode arvestuses Ott Tänak. Suurele avapeole saabus ka igasuguseid eksootilisi sõiduriistu, näiteks B-rühma ralliauto MG Metro 6R4 ning tolsamal aastal sõidetud Dakari ralli kolmeteljeline hooldusveok MAN.

Autoleht 3.6.2009

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.