Kevad näitab vaikselt oma võimu ning autoomanike jaoks on käes üks keeruline aeg. Kuidas igapäevases liikluses löökaukudest pääseda? Suureks abimeheks on siin kaskokindlustus, mis nii mõnigi kord löökaugu õnnetuse korral tõhusat leevendust pakub.
Löökauke tekib kevadel väga palju
Transpordiamet toob välja, et kõige hullem aeg ongi praegu, aprilli alguses, kui teede lagunemine intensiivistub ning löökauke tekib väga palju. Seda põhjustab null kraadi ümber kõikuv temperatuur, mille tõttu pinnasekihid liiguvad ja see põhjustab asfaldi lagunemist.
Löökaugud tekivad sula, sademete ja intensiivse liikluse koosmõjul vaid loetud tundidega, kuid hooldusettevõtted sama kiiresti reageerida ei jõua. Sestap palub Transpordiamet liiklejatelt mõistvat suhtumist ja palub teetöödega seotud piirangutest kindlasti kinni pidada.
Viga võivad saada nii veljed, rehvid kui veermik
Löökaukudest tingitud kahjud on kõige sagedamini seotud velgede, rehvide ja veermikudetailidega. Näiteks võib rehvile tekkida auk või muhk. Veljele võivad tekkida mõrad/täkked ning halvimal juhul võib see isegi kõveraks minna. Sellega kaasneb vibratsioon suurematel kiirustel või rehvide tühjaks jooksmine.
Kui kogemata löökaugust läbi sõidad ja pärast seda märkad, et auto kisub, väriseb või kostab kõrva kolinat-kahinat, siis vii sõiduk esimesel võimalusel kontrolli. Probleem võib olla veermikus, mis on pärast löökaugust läbi sõitmist viga saanud.
Halbade asjade kokkusattumisel võib juhtuda ka see, et löökaugust tekitatud põrutus purustab amortisaatori. Kui mõni amortisaator on kahjustatud, siis hakkavad auto rehvid ebaühtlaselt kuluma ning suureneb ka kütusekulu. Rääkimata sellest, et amortisaator ei suuda enam täita oma peamist ülesannet ehk hoida ära liigsete teekonaruste tundmist autos.
Parim kaitse on kaskokindlustus
Kõige parem variant, kuidas löökaukudest tekkinud kahjustuste korvamisel end kaitsta, on omada kaskokindlustus. Siin on äärmiselt oluline kahjustuste ja toimumiskoha fikseerimine. Pärast juhtunut peata koheselt auto ja võimalusel kutsu sündmuskohale politsei, kes jäädvustab olukorra (teeb pildid ning mõõdab augu suuruse ja sügavuse). Kui politseid ei ole võimalik sündmuskohale kutsuda, siis tuleb need toimingud sul ise teha.
Kui sinu sõidukil kaskokindlustus puudub, on võimalik nõue esitada ka teeomanikule, ent niisama tema ukse taha ära koputama mine. Veendu, et sul on olemas kõik tõendid ja need on politseiga fikseeritud, et teeomanikult, kelleks sageli on kohalik omavalitsus, kahju sisse nõuda.
Kindlasti tuleb meeles pidada, et hüvitamisele ei kuulu kahju, mis ei ole tekkinud riigiteel, mis on tekkinud liiklusseaduse rikkumise käigus või kui löökauk on tähistatud liikluskorraldusvahendiga.