Sõiduauto ja sügav porilomp teineteisega kokku ei sobi. Pärast tugevaid vihmasabinaid tuleb aga üsna tihti ette, et tänavad kattuvad veega ja autoga sõites tuleb eriti ettevaatlik olla. If Kindlustus selgitab, kas ja millistel tingimustel katab kindlustus kahju, kui autoga liiga sügavasse lompi sõita ning sõiduk seeläbi kahjustada saab?
Vara tuleb heaperemehelikult hoida
Väga tõenäoliselt võib sügavasse vette sõites sõiduki elektroonika rikki minna, vesi võib sattuda mootorisse ning tekitada seal suuri probleeme. Kindlustus tegeleb selliste probleemidega väga juhtumipõhiselt ning ühte kindlat vastust siin ei ole.
Kõige olulisem on see, et inimene peab enda vara hoidma heaperemehelikult. Juhul, kui autojuhil on võimalus vältida sügavasse lompi sõitmist, kuid ta teeb seda siiski, lootes, et autoga midagi ei juhtu, siis tuleb kõik tekkivad kahjud omanikul ise oma taskust kinni maksta.
Vältima peaks lompe, mis ulatuvad auto põhjani
Kuni 10 cm sügavune lomp ei tohiks veel tavalisele autole liiga teha. Seda muidugi juhul, kui läbida lompi väga ettevaatlikult. Kindlasti tuleb igal juhul vältida selliseid veelompe, mis ulatuvad auto põhjani. Selisel juhul ei pruugi omanikku päästa seegi, kui lompi väga aeglaselt läbida.
If Kindlustuse sõidukikahjude grupijuhi Taavi Kruusi sõnul ongi siinkohal oluline tähele panna, kas õnnetus tekkis inimese enda süül või mitte. “Kui inimene sõidab ise enda autoga suurde veelompi ja tekitab seeläbi kahjustusi, ent tegelikkuses oleks saanud selle ära hoida, siis ka kaskokindlustus ei pruugi kahjusid hüvitada.”
Miks liikluskindlustus ei aita?
Miks siis ikkagi liikluskindlustus autoomanikule taolises situatsioonis kahjusid ei hüvita? Tegelikult ei ole see ju mitte kuidagi sinu süü, et üleujutuse tõttu sai sõiduk kahjustusi.
Kruus selgitab, et liikluskindlustuse näol on tegu vastutuskindlustusega, mis tähendab, et kui kindlustatud sõiduk sõidab kellelegi näiteks tagant sisse, siis süüdlase kindlustus hüvitab tekitatud kahju. Üleujutuse korral puudub aga “teise osapoole kindlustusselts”, mistõttu ei saa seda ka keegi hüvitada.
Muidugi tuleb ette ka selliseid juhtumeid, kus tegemist on tõesti vältimatu õnnetusega ning sellisel juhul tuleb appi kaskokindlustus ja hüvitab autole tekkinud kahju. Olgu see näiteks siis auto kraavi vajumine või toimus üleujutus ajal, mil auto parkis. Siiski on kõige olulisem silmas pidada, et omalt poolt tehakse kõik selleks, et vältida liiga suurde lompi sõitmist.
Seepärast tasubki väga hoolikalt mõelda erinevatele alternatiivsetele marsruutidele, kui on näha, et ees ootab üleujutatud tee või lomp, mis võib osutuda ootamatult sügavaks.
Kui aga on tegu vältimatu õnnetusega: näiteks auto oli pargitud tänavale ning üleujutuse tõttu sai see kahjustusi. Sellisel juhul on tegemist mõistagi kaskokindlustuse juhtumiga ja kindlustusselts saab ka tekkinud kahjud hüvitada.