Autoga hämaras või pimedas maanteel sõites on pidev teadmatus, kas teepervel võib olla mõni metsloom, kes ootamatult teele otsustab hüpata. Kas kuidagi on võimalik õnnetuse riski vähendada? Millal tasub eriti tähelepanelik olla?
Selge on see, et metsloom hüppab teele alati ootamatult, mistõttu on õnnetust autojuhil väga raske ära hoida. “Kuna tegemist on ootamatu õnnetusega, siis If Kindlusus hüvitab metsloomale otsasõidu tagajärjel tekkinud kahju kaskokindlustuse olemasolul alati,” selgitab If Kindlustuse sõidukikahjude grupijuht Taavi Kruus.
Mida teha, kui kokkupõrge on toimunud?
Kui loomale otsasõit on toimunud, siis tuleb esmajärjekorras teha kõik ohutuse tagamiseks. See tähendab, et seisma jäädes tuleb koheselt lülitada sisse ohutuled. Kui õnnetuses on mõni inimene viga saanud, siis tuleb muidugi viivitamatult teavitada 112. “Kui inimestega on kõik korras, siis vigastada või surma saanud loomast tuleb teavitada 1247,” lisab Kruus.
Kui autoga pole võimalik pärast õnnetust enam edasi sõita, siis kaskokindlustuse omanikud saavad helistada Ifi autoabisse telefonil 777 1211, mis on kättesaadav 24/7. “Pärast loomaga kokkupõrget ei ole vaja kindlustusele kahjuteadet kohe esitada, vaid seda võib teha ka hiljem koju jõudes,” märgib Kruus.
Kuigi pimedal ajal on loomi raske näha, siis Kruusi sõnul on loomad aktiivsed aastaringselt. “Meie praktika käigus on näha, et iga kuu registreerime keskeltläbi 70–80 kokkupõrget metsloomaga,” märgib Kruus.
If Kindlustusseltsi statistika järgi on kõige enam õnnetusi registreeritud Harjumaal, kus on ka tihedam liiklus. Koguni 17,4 % kõikidest õnnetustest juhtuvad just Tallinna ümbruses. Harjumaale järgneb võib-olla mõningase üllatusena Saaremaa (8,1%) ning seejärel Tartu- ja Pärnumaa, vastavalt 7,7 ja 7,5%.
6,8% kokkupõrgetest juhtub ka välisriikides – kõige enam Lätis, Soomes ja Rootsis.
Remondikulud on tõusnud
Hinnatõus on jätnud oma jälje ka autoremondile. Autode remondikulud on läinud märkimiseväärselt kallimaks. “Viimase aastaga on keskmine sellise õnnetuse kahju tõusnud koguni 17% ehk 2857 euroni,” toob Kruus välja keskmised kahjude kulud, mis loomaga kokkupõrkega kaasnevad.
Seda enam on mõistlik enda sõidukit kaitsta kaskokindlustusega. Eriti hea on siinjuures see, et metsloomaga toimunud kokkupõrke tagajärjel ei tule tasuda ka omavastutuse summat.