Miks üldse vana head FM-raadiot (ingl k frequency modulation, e k sagedusmodulatsioon) asendada tahetakse? Põhjus on selles, et FM-analoogstandardi 100 MHz sagedusala on lihtsalt saatjaid täis saanud ja sisuliselt midagi juurde ei mahu. Mis toobki meid lühendi DAB (Digital Audio Broadcasting) juurde, täpsemini öeldes DAB+. Pluss tähendab standardi uuemat versiooni, kus võeti kasutusele kaasaegsemad pakkimisalgoritmid.
Mis seal siis vahet on, kas FM või DAB? Samamoodi nagu teles saab ka digiraadios ühe saatjaga edastada rohkem programme, sõltub veidi pakkimistihedusest, aga reaalne on näiteks 14 sisuteenust ühe saatjaga. DAB sagedus on ligikaudu kaks korda suurem kui FM-il ja leviulatus on sellega võrreldav.
Erinevalt FM-ist ei ole DAB saatjate sagedusi põhjust meelde jätta: tuuner leiab saatja ise üles ja kuvab kättesaadavate programmide nimekirja. DAB lubab edastada rohkem teavet kui FM. Paljud on harjunud, et FM-ringhäälingud saadavad vastuvõtjasse (üle RDS-i) ühe tekstirea, kus kuvatakse kas siis laulu esitaja ja pealkiri või ka midagi muud kasulikku, ilmateadet näiteks.
See lugu on Geeniuse ja PRO tellijatele.
Logi sisse või vormista tellimus
- Ligipääs seitsme Geeniuse portaali kõikidele artiklitele.
- Ajakirjade Autoleht, Autoleht Ekstra ja Digi artiklite lugemisõigus veebis.
Tellija andmed
Soovid maksta arvega, teha hulgitellimuse või otsid teistsugust tellimust? Kõik tellimisvõimalused leiad siit.