Tellijad teavad rohkem. Liitu tuhandete teiste lugejatega alates 1 eurost kuus. Vali sobiv tellimus siit.
BMW Vision Neue Klasse X on nii sportmaastur kui ratastel akupank
2025. aastal tootmisesse minev BMW Vision Neue Klasse X on täiselektriline sportmaastur ehk SAV (Sport Utility Vehicle), mida Neue Klasse seeria sõidukitele kohaselt saab kasutada ka multifunktsionaalse akupangana.
BMW AG juhatuse esimees Oliver Zipse sõnul on BMW Vision Neue Klasse näide BMW tulevase mudelivaliku laiusest. „Neue Klasse seeria pakub nii sportlikke sedaane kui kaasaegseid elustiililiikureid,” ütles Zipse.
Kui 2023. aastal peetud IAA rahvusvahelisel autonäitusel näidati avalikkusele esmakordselt brändi tulevikusedaani BMW Vision Neue Klasse, siis seeria uusim masin annab aimu margi nelikveoliste sportmaasturite tulevikust.
BMW Vision Neue Klasse X disain ühendab tootja sõnul selgejoonelise välisdisaini heleda ja avara interjööriga, pika teljevahega sõidukit iseloomustavad suured aknapinnad ja panoraamklaasist katus. BMW neeruvõret ümbritseb vertikaalselt joondatud taustvalgustus, esituled ja neeruvõre loovad koostöös salongi kanduva juhti tervitava valgusefekti. Kaugele tagaosa keskossa ulatuvad tagatuled moodustavad BMW margile omase L-kuju, tulede 3D-prinditud elemente juhitakse individuaalselt muutuva valgustugevusega.
Neli superaju ja ühtne tervikpilt
Sõidurõõmu peaks suurendama spetsiaalselt Neue Klasse jaoks välja töötatud ajami- ja veermikukontroll ning kuuenda põlvkonna BMW eDrive tehnoloogia.
Uut tüüpi ajami- ja veermikukontroll põhineb BMW grupi ettevõttesiseselt välja töötatud uuel riist- ja tarkvaral ehk neljal kombineeritud nii-öelda superajul, mille eesmärk on tagada võimalikult sujuv sõidukogemus.
BMW AG juhatuse liige Frank Weberi sõnul juhivad auto tööd suure jõudlusega arvutid, mis erinevalt eelmiste põlvkondade sõidukitest liidetakse kokku üheks tervikuks. „Esimese superaju arendasime välja maja sees. See ühendab kogu jõuülekande ja sõidudünaamika kuni kümme korda suurema arvutusvõimsusega. Teine superaju võimaldab aga järgmist hüpet automatiseeritud sõidus,” ütles Weber, kelle sõnul ühendatakse neli peamist juhtsüsteemi tervikuks suure jõudlusega arvuti abil.
Lisaks täiustatud e-ajamitele on uue mudelipõlvkonna akudes kasutusel uued ümmargused liitiumioonelemendid, mille energiatihedus on üle 20 protsendi suurem kui varem kasutatud prismaelementidel. Koos üleminekuga 800-voldisele süsteemile tõstab see laadimiskiirust kuni 30 protsenti, võimaldades sõidukitel laadimise ajal 300-kilomeetrine sõiduulatus saavutada vaid kümne minutiga. Samuti pakub BMW eDrive’i kuues põlvkond kuni 30 protsenti suuremat sõiduulatust.
Aerodünaamika puhul on takistust vähendatud võrreldavate mudelitega võrreldes 20 protsenti, uued rehvid ja spetsiaalne elektrisõidukitele mõeldud pidurisüsteem aitavad suurendada sõiduki üldist efektiivsust kuni 25 protsenti.
Taaskasutatud materjalid nii sees kui väljas
BMW Vision Neue Klasse X-is uksepaneelide alumises osas ja keskkonsoolis kasutatakse taimset, mineraalipõhist ja naftavaba viimistlusmaterjali „Verdana”. Lisaks kasutatakse interjööris näiteks kasutatud kalavõrkudes leiduvat mereplasti. Külgmised seelikud ning eesmised ja tagumised põllekinnitused on samuti valmistatud taaskasutatud materjalidest.
Vision Neue Klasse X armatuurlaua keskekraan pakub nii juhile kui kaasreisijale optimaalset juurdepääsu auto kõigile infotainment-funktsioonidele. Autojuhi käsutuses on nii multifunktsionaalsete nuppudega rool, puutetundliku juhtimisega keskekraan, kogu tuuleklaasi laiuses teavet kuvav Panoramic Vision kui ka täiustatud hääljuhtimisega assistent.
Kahesuunaline laadimine
BMW Neue Klasse sõidukid on varustatud kahesuunalise laadimistehnoloogiaga, mis võimaldab sõiduki akut kasutada ka akupangana.
Sõidukites kasutatav tehnoloogia võimaldab täiselektrilise sõiduki kõrgepingeakus olevat energiat kasutada kas oma majapidamises (Vehicle to Home) või suunata see tagasi elektrivõrku (Vehicle to Grid). Lisaks saab sõiduki akut kasutada väliste elektriseadmete toitmiseks: funktsioon Vehicle to Load võimaldab laadida nii elektrijalgratast kui telkimisel kasutatavaid elektriseadmeid.
Kahesuunalise laadimise eesmärk on tõsta nii auto omaniku toimepidevust kui anda panus taastuvatest energiaallikatest toodetud elektritarbimise osakaalu: elektrisõidukite salvestussüsteemid saavad valikuliselt salvestada tuule- ja päikeseenergiat selle tipptootmise ajal ning varustada majapidamist või elektrivõrku vähese roheenergia tootmise ajal ehk öösiti või tuulevaikuses.
BMW koostööpartner E.ON juhib laadimisprotsessi koos BMW tarkvaraga, võimaldades soovi korral energiabörsil kaubeldes ka tulu teenida. Antud funktsioon kättesaadavus erinevatel turgudel sõltub kohalikest regulatsioonidest ja võrgu eripäradest.
Neue Klasse sõidukeid hakatakse tootma Ungaris Debreceni iFACTORY-na valminud tehases.