Renault Emblème ideeauto näitab, kuidas auto heitmeid kogu elutsükli jooksul 90% vähendada

Ideeauto liigub akude jõul, aga pardal on ka vesinik.

CO2 heitkoguse nullväärtuse saavutamiseks 2040. aastaks Euroopas ja 2050. aastaks kogu maailmas peab ka Renault muutma pöördeliselt sõidukite projekteerimise ja valmistamise viisi ning Pariisi autonäitusel (14.–20. oktoober) esitletav ideeauto näitab, kuidas seda teha saaks. See peresõiduk on tootja sõnul labor, mis tutvustab uuendusi, mille Renault, Ampere ja nende partnerid on nende nõuete täitmiseks välja töötanud.

Selle olulise projekti peamine väljakutse seisneb selles, mil määral on dekarboniseerimine maksimeeritud kogu sõiduki elutsükli jooksul, sünnist kuni elukaare lõpuni. Pärast 2022. aasta Scenic Vision H2-Tech kontseptsiooni astub Renault Emblème sammu edasi, vähendades kasvuhoonegaaside (CO2 ekv) heitkoguseid 90% võrreldes samaväärse praegu ehitatud sõidukiga.

Selle saavutamiseks uuriti projektis paljusid erinevaid kombinatsioone nagu madala süsinikujalajäljega ringlussevõetud ja ka looduslikke materjale, täielikult taastuvenergial põhinevaid tootmisprotsesse, taaskasutatud osade üldist rakendamist, ringmajandust jne. Sama tehti ka tehniliste valikute, sealhulgas jõuülekande ja disaini osas.

Disain viimistleti digitaalse tehnoloogia ja simulatsiooniseadmete abil, mida pakub BWT Alpine F1 Team. Koostöös erinevate osakondade vahel suudeti optimeerida passiivset ja aktiivset aerodünaamikat nii, et Renault Emblème’i õhutakistustegur on 0,25.

Sõiduk on elegantne kombinatsioon universaalist ja kupeest, millel on voolav katusejoon ning keskmine kõrgus 1,52 m, pikkust 4,8 meetrit aga teljevahe korralik 2,9 meetrit. Eesmärk oli jõuda elektriautoga 1750 kg kaaluni koos akudega. Seetõttu kaalub Renault Emblème vähem kui enamik hübriidmaastureid või sarnase suurusega elektrisõidukeid.

Emblèm’i 160 kW mähitud rootoriga elektrimootor ei kasuta haruldasi muldmetalle. Selle toiteallikaks on väike NMC aku (40 kWh), mis on kergem, odavam, väiksem ja keskkonnasõbralikum kui pikamaa pereelektrisõiduki oma. Ainult akuga on sõiduulatus on mitusada kilomeetrit. Lisaks on autol 30 kW PEMFC kütuseelement, mis töötab 2,8 kg mahutava paagi kaudu vähese süsinikusisaldusega vesinikuga, tagades pikkadeks sõitudeks vajaliku võimsuse ja maksimaalse kasuteguriga umbes 60%.

Selline konfiguratsioon suudab läbida kuni 1000 km distantsi sama kiiresti kui sisepõlemismootoriga sõiduk ehk ilma elektrit laadimata, kuid kahe peatusega vesiniku tankimiseks (iga kord vähem kui viis minutit), et lisada sõiduulatusele 350 km.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.