Rohkelt futurismi: Mini avaldas uue väikeauto tootmisversiooni

Mini Acemani tootmist alustatakse tänavu.Mini

Mini avaldas uue crossover’i tootmisse mineva versiooni, kusjuures paari aasta taguse ideeautoga võrreldes väga palju ei muutunudki. Samas on nüüd teada tehnilised detailid. Autost leiab ka huvitavaid ning futuristlikke lisasid.

Nimelt lisandub Mini mudelivalikusse premium-klassi väike crossover Aceman. Seda liigutab edasi elekter. “Mini Aceman sobib suurepäraselt linnatänavatel liiklemiseks, ühendades crossover’i funktsionaalsuse ning MINI-le iseloomuliku kardiliku sõidutunnetuse,” iseloomustas BMW omanduses oleva Briti autotootja juht Stefanie Wurst.

Erinevad sõidurežiimid võimaldavad reguleerida nii rooli kui veojõukontrolli käitumist. Minile omaselt on auto reguleeritav vedrustus eelkõige sportlikule juhile orienteeritud, sama joont on hoitud ka „gaasipedaali“ karakteristika kujundamisel.

Väljast väike, seest mahukas

Kuigi “linnamaasturiks” liigitatud, jääb auto väljast pigem kompaktseks: 4,07 meetri pikkune, 1,75 meetri laiune ja 1,5 meetri kõrgune. Nii on ta näiteks Countrymanist veidi väiksem. Acemanil on viis istekohta ja 300 liitrit pagasit mahutav pagasiruum. Seljatugesid alla klappides suureneb see üle 1000 liitri. Praktiliste lisadena tulevad ka katusereelingud. Acemanile saab tellida ka 17- või 19-tollised veljed.

Esimesena müügile jõudev Aceman E on rahulikum, arendab 135 kW ja 290 Nm, kiirendus kuni 100 km/h on sel 7,9 sekundit, tippkiirus aga 160 km/h. WLTP-katsetsüklis oli sel 310-kilomeetrine sõiduulatus. Hiljem lisandub võimsam Aceman SE. See arendab 160 kW ning 330 Nm, võimaldades kiirendust 0–100 km/h 7,1 sekundiga. Tippkiirus on 170 km/h, sõiduulatus aga kuni 406 kilomeetrit.

Laadimise maksimumvõimsusteks on Aceman E puhul 75 kW, SE puhul kuni 95 kW. Kiirlaadijaga võimaldab see akut laadida 10 protsendilt 80 protsendile vähem kui 30 minutiga. Kui MINI navigeerimisfunktsioon on aktiveeritud, saab aku laadimise tõhustamiseks ja külmal ajal laadimisaja lühendamiseks seadistada eelnevalt ideaalsele temperatuurile.

Futuristlikud lisad

Ideeautost jäi alles aga muuseas ka sisemuses domineeriv keskne ümmargune ekraan. Selle läbimõõt on 240 mm. Sellel on ka häälkäskluse lisad. Sõiduki kiirus ja teave aku kohta kuvatakse otse juhi vaatevälja ehk ekraani ülaossa. Ekraani alumises osas asuvad navigeerimist, meediat, telefoni ja kliimaseadet puudutavad funktsioonid.

Kõige olulisemad sõidufunktsioonid, nagu seisupidur, käiguvalits, start-stopprežiimi nupp, elamusrežiimi lüliti ja helitugevuse regulaator, on opereeritavad ekraani all asuva füüsilise lülitiriba abil. Käiguvalits asub aga armatuurlaual.

Huvitavatest lisadest leiab sisemusest Experience Mode’id, mille puhul kuvavad kaks projektorit armatuurlauale erinevat valgusgraafikat. Tegemist on seega omamoodi meeleoluvalguse edasiarendusega. Igal režiimil on oma dünaamika ja seda saab seadistada vastavalt juhi eelistustele. Personaalset režiimi kasutades saab soovi korral ekraani taustaks seada näiteks vabalt valitud foto, mille domineerivad värvid ulatuvad valgusvihkudena üle armatuurlaua ja uksepaneelide tekstiilpindade.

Muidugi on Acemanil ka hulgaliselt juhiabiseadmeid, mis abistavad ka haagisega tagurdamisel. Auto ümbrust piilub 12 ultraheliandurit ja 4 ruumivaatekaamerat. Nende toel saab kasutada ka kaugparkimist nutitelefoni abil. See meenutab lisa, mis on osadel Hyundaidel. Nutitelefon käib Mini puhul aga ka autovõtme eest. Acemani tootmine algab käesoleva aasta lõpus.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.