Tesla: Shanghai on parem kui Berliin

Kuulduste järgi tahab Tesla ehitada Shanghai tehase üle kahe korra suuremaks. Foto: Tesla

Vanad ja suured autotootjad lõõtsutavad elektriautonduse imelaps Teslale aina kuumemalt kuklasse, mistap viimane on autotootmist hooga laiendamas, kuid alati ei lähe see libedalt.

Tesla lootis juba mullu juulis – ja seejärel hilissügisel – käima saada Saksamaale Berliini külje alla Grünheidesse ehitatud auto- ja akuvabriku, aga kas osutus asukoht liiga kiiruga valituks või alahinnati kohalike autovabrikantide või muude huvirühmade vastutöötamise võimsust, igatahes saadi tehase käivitamiseks paljude tingimustega luba alles läinud reedel.

Nimelt ollakse niigi põhjaveenappuses vaevlevas Grünheides mures, et aastas 500 000 autot ja 50 GWh jagu akusid toota suutev tehas võtab elanikelt viimasegi joogivee, kuigi väidetavalt kulub ühe Tesla valmistamisel vett palju vähem kui näiteks Mercedese puhul (umbes 3100 liitrit 4800 vastu), aga samas enam BMW-st (2200 l).

Viis miljardit eurot maksma läinud tehase tegutsemise vaidlustasid kohalikud rohejõud samas kohtus ehk siiani pole selge midagi.

Üle miljoni Tesla Hiinast

Samal ajal on Tesla omanikul Elon Muskil väidetavalt käsil veelgi suurejoonelisem plaan: enam kui kahekordistada Shanghai autotehase tootmisvõimsus, sest Hiina turg nõuab Teslasid aina rohkem ning neid peaks lisaks jätkuma ka ekspordiks Saksamaale, Jaapanisse jm.

Kui plaan saab teoks, hakkab Lingangi vabrikus valmima kuni 1 100 000 autot aastas ehk Tesla saavutab maailma suurima autoturuga riigis võrreldava kaalu maailma suuremate autotööstustega. Toyota toodab Hiinas aastaga u 1 600 000, General Motors 1 400 000 ja Volkswagen 1 000 000 autot.

Erinevalt Saksamaal vinduvast ettevõtmisest võib Shanghais asi käia kiiremini, kui ette suudetakse kujutada, sest praeguse autotehase pani Tesla seal püsti ning mudelite 3 ja Y tootmise käima vähem kui aastaga. Mullu tootis Hiina tehas hinnanguliselt ligi poole ostjaile üle antud 936 000 Teslast.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.