Rubriiki toetab
- Kindlustus on nüüd palju iiziklikum
- Võta iizilt!
Kaasaegsetest Euro 6 normidele vastavatest diiselsõidukitest leiab hulgaliselt süsteeme, mis heitgaase vähendavad ja seeläbi kahjulikku mõju keskkonnale. Enamik sääraseid süsteeme ei nõua autoomanikult ülemäära palju tähelepanu. Küll on aga oluline, et kõik süsteemid oleksid töökorras ning korralikult hooldatud.
Volkswageni Eesti järelmüügi spetsialist Swen Scheider tegi põhjaliku ülevaate diiselauto väljalaskesüsteemist ning jagas nõu, kuidas, kui tihedalt ja kes seda kontrollima peaks.
Lisamahuti puhtama keskkonna nimel
Scheideri seletuse kohaselt on katalüsaator käsna sarnase struktuuriga ning sisaldab väärismetalle, mis heitgaasidega reageerides need neutraliseerivad. Just seal muundatakse mürgised gaasid, nagu lämmastikoksiid (NOx), süsinik monoksiid (CO) ja süsivesinik (CH) puhtaks lämmastikuks, veeauruks ja süsihappegaasiks.
Moodsatel diiselsõidukitel kasutatakse laialdaselt SCR (selektiivse katalüüs reduktsiooni) tehnoloogiat, mis piserdab AdBlue lahust katalüsaatorisse. Selle tulemusena muudetakse peaaegu kogu tekkinud lämmastikoksiid keskkonnasõbralikuks lämmastikuks ja veeauruks. Juhi kohustuseks on jälgida, et vastav vedelik otsa ei lõppeks. Keskmine sõiduauto kasutab umbes 1,5 liitrit AdBlue vedelikku tuhande kilomeetri kohta ning vedelik ise maksab kuni 1€/l. Sarnaselt kütusekogusele annab sõiduk ise märku, kui vedelik hakkab otsa lõppema.
Scheider tõi ka välja, et SCR süsteem võib suurendada rikete riski, eriti külma ilmaga. Selle lahendamiseks arendatakse välja katalüüsi süsteeme, mis ei kasuta enam AdBlue vedelikku, muutes auto kasutamise veelgi lihtsamaks.