Hea teada: millal helkur üldse leiutati ja kus see veel kohustuslik on?

Foto: Newspress
Helkur külge! Foto: Newspress

Rubriiki toetab

Politsei tuletab meelde, et hetkel on pimedat aega rohkem kui valget ja nii tasub helkur sahtlipõhjast üles otsida. Halva nähtavuse korral või pimeda ajal teel liikudes peab jalakäija kasutama helkurit või valgusallikat.

Autojuht- ole eriti tähelepanelik ülekäiguradade läheduses ja pööretel. Just seal juhtub enamus jalakäijatega seotud liiklusõnnetusi. Vali oludesse sobiv sõidukiirus ja jäta ruumi nii enda kui teiste eksimustele.

Jalakäija- tee ennast nähtavaks, mida erksamad riided, seda paremini oled autojuhile nähtav. Helkur muudab sind kordades paremini nähtavaks Enne sõidutee ületamist veendu, et autojuht on sind märganud ja annab teed.

Kasutades helkurit, on jalakäija autojuhile nähtav juba ~150 m kauguselt. Kaugtulede valguses ~ 500m kauguselt. Ja kui eriti turvaliselt tahta elada, siis üks helkur on hea, kaks on veel parem. Vahel oled sa sõiduki suhtes küljega ja nii võib üks helkur jääda sinu varju.

Helkuri ajaloost ka natuke. Rohkem kui 100 aastat tagasi otsiti juba lahendusi, kuidas valgustada esemeid nii, et see ei nõuaks elektrit. Eesmärgiks oli teha paremini nähtavaks autod, mootorrattad ja ka vankrid. Esimene abivahend jalakäijate paremini nähtavaks tegemisel nägi ilmavalgust aastal 1943.

Laiemalt kasutamist leidis soomlaste 1960-ndatel leiutatud helkur, mida ka laialdaselt reklaamiti ja nii oli helkuri kasutus Soomes vähemvalgustatud piirkondades juba mõne aastaga ~ 40%. Halva nähtavuse korral helkuri kasutamine on jalakäijatel nõutav lisaks Eestile ka Soomes, Lätis ja Leedus.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.