Miks tuleb helkurit kanda?

Helkur võib pimedal ajal päästa elusid.Foto: Shutterstock

Sügis on haaranud täieliku võimu, mis tähendab, et õhtud on pimedad, vihmasajuga autoga sõites on tunda, et nähtavus on kehv. Paremad lood ei ole ka jalakäijal, kes üritab tänaval hakkama saada, vihma sajab näkku ja väga silmi lahti teha ei saa. Ent ometi on oluline kõigile liiklejatele olla tähelepanelik ning eriti jalakäijad peavad end tegema võimalikult nähtavaks.

Helkur on eriti hea viis, kuidas enda nähtavust jalakäijana märgatavalt parandada. Kui autojuht pimedas helkurita jalakäijat märkab, võib olla juba liiga hilja. If Kindlustuse sõidukikindlustuse riskijuhi Reet Veilbergi juhul on just maantee ääre liigeldes ääretult oluline kasutada helkurit. 

Pimedal ajal on jalakäijatel mitmekordne risk  sattuda liiklusõnnetusse. Rääkimata maantee ääres kõndimisest on isegi linnaliikluses juhil pimedal ajal,  eriti vihma- või lumesajus, keeruline jalakäijat märgata. Halbade ilmastikuolude korral on sõidukijuht esmajärjekorras keskendunud enda ees oleva tee jälgimisele ning seetõttu on nii mõnigi autojuht kogenud, et jalakäija võib sellises olukorras ülekäigurajale astudes ilmuda välja ootamatult „eikusagilt“.

Juba kuivades teeoludes 90 km/h sõitva auto peatumisteekond on 70 meetrit. Paneme siia juurde sügis-talvised märjad ja libedad teeolud ning peatumisteekond on kohe poole pikem. Helkurita inimest aga märkab lähituledega sõitev auto alles 30 meetri pealt. Kandes helkurit, märkab autojuht vähemalt 100 meetrit kaugemalt ning täistuledega sõites näeb helkuriga jalakäijat juba 300 meetri kauguselt. 

Kuhu helkur kinnitada?

Helkur tasub kinnitada maapinnast  50–80 cm kõrgusele nii, et see oleks autodele tuledega samal kõrgusel. Helkur paigalda ka sellele küljele, et see jääks jalakäija ja auto vahele. Eriti hea on paigaldada mitu helkurit – näiteks taskust välja võetav helkur ning ümber käe või jala kinnitatav helkurpael. Maantee ääres kõndides on soovitav mõelda helkurvestile, et end autojuhtidele võimalikult hästi märgatavaks teha.

Kindlasti tuleks lastevanematel üle kontrollida, kas nende lastel on sobivad ja kvaliteetsed helkurid küljes, et nad ohutult ja turvaliselt õhtul koju tagasi jõuaks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.